Fındıkta Suriyeli çalıştırmak yasak

İçişleri Bakanlığı, Samsun'un da aralarında bulunduğu 5 ilde fındık ve çay hasadında Suriyeli tarım işçi çalıştırılmasını yasakladı. Fındık toplamak için sadece Gürcistan uyruklu yabancılara izin çıktı

Fındıkta Suriyeli çalıştırmak yasak

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Gürcistan uyruklu yabancıların mevsimlik tarım işlerinde çalışmasıyla ilgili kuralları belirledi. Buna göre Samsun, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin'de çay ve fındık hasat dönemlerinde oluşan ihtiyaç halinde sadece Gürcistan uyruklu yabancılara çalışma izni verilecek. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Gürcistan uyruklu yabancılara verilen çalışma muafiyetinin süresini ise bir yıl içerisinde 90 gün olarak belirledi.

ÇALIŞMA İZNİ ALACAKLAR

Çalışma izni muafiyetinden yararlanmak isteyen Gürcistan uyruklu yabancılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçiler (YUMI-net) web uygulaması üzerinden kişi bilgileri girerek başvuru yapacaklar. YUMI-Net sisteminde oluşturulan başvuru formunın çıktısını alacak olan Gürcistaün uyruklu yabancılar, en kısa sürede çalışacakları bölgeye en yakın ilçe kaymakamlığına giderek, müracaatta bulunacaklar. Gürcistan uyruklu yabancıların tarım işçisi olarak çalışabilmeleri için söz konusu formu, Kaymakamlıkta onaylatmaları gerekiyor. 

İZİN ÇALIŞANLAR SINIR DIŞI EDİLECEK

Samsun'da Suriyeli ve başka uyruklu yabancıların fındık hasadında çalışma izni olmadan çalıştırıldığının belirlenmesi halinde, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununu'nun 54. maddesi kapsamında sınırdışı edilmeleri için işlem başlatılacak.

Gülsüm ATİK 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER