Fidel Castro'yu böyle uğurladılar

25 Kasım'da 90 yaşında vefat eden Küba devrimi lideri Fidel Castro'nun cenaze töreni Küba'nın Santiago de Cuba kentinde başladı. Fidel Castro'nun külleri, Santiago kentinde bulunan Santa Ifigenia Mezarlığı'nda düzenlenen özel bir törenle defnedildi.

Fidel Castro'yu böyle uğurladılar

25 Kasım'da 90 yaşında vefat eden Küba devrimi lideri Castro'nun cenaze töreni Küba'nın Santiago de Cuba kentinde başladı. Castro'nun külleri, özel bir törenle defnedildi.

 

21 TOP ATIŞI YAPILDI

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun külleri, yaklaşık 50 yıl önce devrimin başladığı Santiago de Cuba kentine getirildi. Tüm dünyanın izlediği cenaze töreni Türkiye saati ile 15.00'da başladı. Küba Ordusu törenin başlangıcında Castro'yu selamlamak için 21 top atışı yaptı.

Küller burada Santa Ifigenia mezarlığında, Küba'nın ulusal kahramanı Jose Marti'nin mozolesinin yanına defnedilecek. Defin töreni Türkiye saatiyle 20.00'de sona erecek. Küller, başkent Havana'dan Santiago'ya 4 gün süren bir yolculuktan sonra ulaşmıştı. Böylece 25 Kasım'da 90 yaşında vefat eden Fidel Castro'yu anmak için 9 gündür süren ulusal yas süreci de sonlanmış olacak.

CASTRO: FİDEL'İN BÜSTLERİ YAPILMAYACAK

Santiago'daki Devrim Meydanı'nda cumartesi günü Fidel'in anmak için toplanan on binlerce kişiye hitap eden Küba Devlet Başkanı Raul Castro "Burada Fidel'in naaşı önünde vatanı ve sosyalizmi savunacağımıza yemin ediyoruz" dedi.

Sözlerini "O bize her türlü sorunun, tehdidin ve karışıklığın üstesinden Küba'da sosyalizmi inşa etmeye olan sarsılmaz kararlılığımızla gelebileceğimizi gösterdi" diye sürdüren Castro, Küba'da hiç bir yere Fidel Castro'nun büstünün yapılmaması ve adının sokaklara verilmemesi için Küba Parlamentosu'ndan bir kanun geçirileceğini söyledi. Castro "Devrimin lideri her türlü 'kişi kültü' dışavurumunu reddetmişti" diye konuştu.

LATİN AMERİKA LİDERLERİ DE ANMADA YER ALDI

Santiago'daki anmada on binlerce Kübalının yanı sıra Latin Amerika liderleri de katıldı. Venezülla Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Brazilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile Bolivya ve Nikaragua liderleri anma etkinliğinde hazır bulundu.

KÜLLERİ ÖZEL TÖRENLE DEFNEDİLDİ

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun külleri, Santiago kentinde bulunan Santa Ifigenia Mezarlığı'nda düzenlenen özel bir törenle defnedildi.

Törenin televizyondan canlı yayınlanması planlanıyordu. Ancak törene başlamasına birkaç saat kala, Kübalı yetkililer törenin kapalı yapılacağını ve canlı yayınlanmayacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER