FETÖ Soruşturmasında Flaş Gelişme!..

İzmir’de FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Türkiye Tabipler Vakfı İzmir Şubesine mahkeme kararıyla kayyum atandı

FETÖ Soruşturmasında Flaş Gelişme!..

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturmalar kapsamında yapılan müracat sonrası, İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Türkiye Tabipler Vakfının, FETÖ/PDY ile irtibatına ilişkin delilleri değerlendirerek, vakıf yönetimine 4 kişilik kayyum heyeti atanmasına karar verdi.

Karar sonrası vakfa bağlı bütün yönetim organları, kayyum heyetine devredildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince geçtiğimiz yıl haziran ayında Türk Tabipler Vakfının İzmir'de bulunan binalarına operasyon düzenlenmiş, 200 klasör evrağa el konulmuştu.

YÖK KURUL KARARI YOK

İncelemede, vakıf bünyesinde faaliyet gösteren Şifa Üniversitesine bağlı 9 hastanenin 2011-2014 yılları arasında YÖK Kurul kararı olmaksızın tıp eğitimi veriliyormuş gibi gösterilerek, izinsiz faaliyet gösterdiği tespit edilmişti. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) anlaşmalarını iptal ettiği Şifa Üniversitesine bağlı İzmir’in değişik ilçelerinde hizmet veren 9 poliklinik ve hastane, YÖK’ün yaptığı yönetmelik değişikliğinden sonra ruhsatları yenilenmediği gerekçesiyle 11 Aralık 2015 tarihinde kapatılmıştı.

İzmir 6'ncı İdare Mahkemesinin tedbir amaçlı çalışmalarına izin verdiği hastaneler, itiraz üzerine bölge İdare mahkemesince kesin olarak kapatılmıştı.

Paralel yapının önemli finans kaynaklarından Şifa Üniversitesinin ruhsatı, YÖK tarafından iptal edilmiş, bina ise mühürlenmişti.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin 2011-2014 dönemindeki usulsüzlük ve haksız kazanç iddialarıyla ilgili incelemelerinde ek binalarda"tıp eğitimi" adı altında ticari faaliyet aracılığıyla yaklaşık 200 milyon lira civarında haksız kazanç elde edildiği tespit edilmişti.

Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş de 8 Mart'ta FETÖ/PDY'ye yönelik haksız kazanç sağlanması iddiaları üzerine SGK'nın eski ve yeni İzmir il müdürlerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi ile gözaltına alınmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER