FETÖ'nün tüm sırları oraya çıkıyor

Teröristbaşı Gülen'i iade etmemek için her türlü bahaneyi öne süren ABD'nin 15 Temmuz ile ilgili bağlantıları da her geçen gün daha net ortaya çıkıyor

FETÖ'nün tüm sırları oraya çıkıyor

15 Temmuz sonrası ilk olarak darbe girişimi günü çoğu yabancı uyruklu 17 kişinin Büyükada'da 1919'da İngiliz ordusunun karargah olarak kullandığı otelde 2 gün toplantılar yaptığı öne sürülmüştü. 

15 TEMMUZ GÜNÜ BÜYÜKADA'DAKİ SIR İSİMLER VE ABD BAĞLANTILARI

Büyükada'da 1919'daki işgal günlerinde İngiliz Ordu Karargâhı olarak kullanılan otel, 15 Temmuz'da CIA'ya çalışan ABD'li profesör Henri Barkey'in de aralarında olduğu çoğu yabancı 17 ismin gizemli bir toplantısına ev sahipliği yapmıştı. Aradan geçen 1 yılda ABD'nin bu ilk bağı halen gizemini koruyor.

Daha sonra ise ABD'nin 15 Temmuz'la ilgili bağlantısı darbe girişiminin kilit isimlerden firari hain Adil Öksüz'le ilgili olarak ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, Gülen örgütünün 'hava kuvvetleri imamı' olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün 21 Temmuz 2016'da saat 10:22'de ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan arandığını bildirdi.

BAŞKA KİM ARANDI

ABD ise bunun vize ile ilgili genel bir prosedür olduğunu açıkladı ama Adalet Bakanı Bozdağ, ABD'nin, darbe girişiminin kilit isimlerinden firari sanık Adil Öksüz hakkındaki açıklamalarının inandırıcı olmadığını belirtti ve "Adil Öksüz'ün ABD İstanbul Konsolosluğu'ndan bir telefon vasıtasıyla arandığı çok net, çok açık bir durum. Büyükelçilik de bunu kabul etti. Bunu büyükelçilik de kabul etti. 'Biz bunu Türk polisi ile somut bir işbirliği için yaptık' deniliyor. ABD Büyükelçiliği bugüne kadar birçok Türk vatandaşının vizesini iptal etmiştir. Ben şunu merak ediyorum, ABD Büyükelçiliği vizesini iptal ettiği acaba kaç kişiyi aramıştır? Aradığı isimlerden bazılarını açıklayabilir mi? Hatta ben buradan Türk vatandaşlarına sesleniyorum, ABD Büyükelçiliği tarafından vizesi iptal edilip aranan var mı? Bu da çok önemli.' dedi.

ABD, Bakan Bozdağ'ın açıklaması sonrası şüpheleri giderecek bir açıklamada bulunmadı.

MİT TIRLARI DAVASI

15 Temmuz ve FETÖ'yle ilgili tüm sırların ABD ve İstanbul Başkonsolosluğu'nda toplanması dikkat çekiyor. Son olarak ise MİT tırlarının durdurulması davasında ABD ve İstanbul Başkonsolosluğu yine bir 'arama' olayı ile gündeme geldi.

ABD Başkonsolosluğu ABD Büyükelçiliği MİT TIR'ları iddianamesi için, "Savcılık bizden bilgi istemedi. İddiayı destekleyecek bilgi yok. Türk yetkililerle temas halindeyiz" açıklamasında bulundu." dedi. Savcılıktan elçiliğe jet yanıt geldi. Açıklamada, "ABD Büyükelçiliği bugün 15.26’da bilgi talep yazımızı teslim aldı" denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne gönderdiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan imzalı resmi yazıda, MİT TIR'larının durdurulması olayının şüphelisi FETÖ Üyesi Bayram Andaç ile Muharrem Gözüküçük'ün ABD büyükelçiliğini telefon ile aramalarının ve bu ilişkinin sebebi sorulduğu görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER