FETÖ'den ceza alan Tozlu'nun işçileri eylemde

Samsun’da beş aydır haklarını alabilmek için eylemlerini sürdüren Makro işçilerinin ardından Tozlu-Diesre mağduru işçiler de sokağa çıktı

FETÖ'den ceza alan Tozlu'nun işçileri eylemde

Samsun'da FETÖ ile irtibatlı olduğu iddiasıyla 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TMSF'ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde sahibi Hüseyin Tozlu'ya iade edilen Tozlu Giyim ve Diesre çalışanları işten atıldıktan sonra kalan haklarını geri alabilmek için mücadeleye başladı.

MAKRO İŞÇİLERİYLE BİRLİKTE YÜRÜDÜLER

Eylemlerini Makro işçileriyle birlikte yapma kararı alan Tozlu Giyim işçileri, Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan yürüyüşte, “Tozlu işçisi yalnız değildir”, “Makro işçisi yalnız değildir” sloganları attılar. Makro işçisi kadınların ellerinde boş tencerelerle katıldığı yürüyüşte, daha önce Tozlu patronu Hüseyin Tozlu’ya ait olan Julude adlı mağaza yakınında Tozlu-Diesre işçileri adına basın açıklaması yapıldı. Tozlu-Diesre işçilerinin talebiyle ‘Patronların Ensesindeyiz’ dayanışma ağı adına konuşan Belma Nur Kartal, Samsun’da ilk kez market ve giyim işçilerinin omuz omuza gasp edilen hakları için yürüdüğünü belirterek, 5 ay önce Makro işçilerinin başlattığı direniş destanıyla Makro patronlarından hesap sorduğunu, bugün de Tozlu-Diesre işçilerinin gasp edilen hakları için bir araya geldiklerini belirtti.

BİZİ HIRSIZLIKLA SUÇLADILAR

Tozlu-Diesre işçileri adına konuşan Semra Makal ise 800 işçisi olan şirketten önce kayyum, sonra da cezaevinden çıkan şirketin patronu Hüseyin Tozlu tarafından tazminatsız kapı önüne konulduklarını, günde 15 saat mesailerle çalıştırıldıkları Tozlu’dan çıkarılırken Hüseyin Tozlu tarafından hırsızlıkla suçlandıklarını belirterek, “Emeğimizi, yıllarımızı verdiğimiz şirketin patronundan yaşadığımız mağduriyetle ilgili bir açıklama beklerken bir de vicdansızca hırsızlıkla suçlanmamızı affetmiyoruz. Bizi hırsızlıkla suçlayan bu şahsın, şirkete açıp kazandığımız tazminat davalarının üstüne yatmak için kendisine ait olan Julude ve Tozlu şirketini, şoförü Metin B.’nin üstüne kaçırdığını biliyoruz. Yeter artık! Samsun halkı dinden, imandan bahsedip yüzlerce işçisinin alın terini gasp eden bu kişilerin gerçekte nasıl bir vicdansız olduğunu adaletin tecellisini bekleyip iki yıldır susan işçilerden öğrenecek” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER