Fethullah Gülen'in Yeğeni Gözaltına Alındı

İzmir ve Manisa merkezli olarak 6 ilde “paralel yapı” iddiasıyla yapılan operasyonda toplam 49 kişi gözaltına alındı. İzmir'deki operasyon, eğitim ve mali yapılanmaya yönelik yapıldı, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G. (Mehmet Mezher Gülen) gözaltına alındı.

Fethullah Gülen'in Yeğeni Gözaltına Alındı
İzmir'de 'Fethullah Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)' kapsamında eş zamanlı operasyon başlatıldı. Manisa'daki operasyonun ise cemaatin sivil emniyet imamlarıyla onlarla bağlantıda olan polislere yönelik olduğu açıklandı.

İzmir ve Manisa Cumhuriyet başsavcılıklarının paralel yapı iddialarına yönelik ayrı ayrı yürüttüğü soruşturmaların tamamlanmasından sonra bugün sabah saatlerinde, operasyon safhasına geçildi. Sabah saat 06.00 sıralarında İzmir merkez, Karşıyaka ve Bergama ilçelerini kapsayan ilk operasyon, cemaatin eğitim kurumları ile mali yönden destek sağlayan kişilere yönelik yapıldı. Yaklaşık 500 polisin 80 adrese yaptığı operasyonda, şu ana kadara 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınması planlanana birçok kişinin de, adreslerde bulunmadığı ortaya çıktı. Operasyonda gözaltına alınan 29 kişi arasında, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G., Bergama ilçesi emniyet imamı, Bergama kadınlar imamı ile Karşıyaka muhasebecisin de bulunduğu öğrenildi. Ayrıca, Bergama'daki Ali İpek öğrenci yurdu ile Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneği binalarında da arama yapıldı. Gözaltına alınan 29 kişi, İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 

MANİSA'DA EMNİYET İMAMLARINA GÖZALTI

Paralel yapı iddiasıyla Manisa merkezli 5 ildeki operasyonlar ise cemaatin, sivil emniyet imamlarıyla, onlarla bağlantılı polislere yönelik yapıldı. Gözaltına alınan 20 kişi arasında yeralan emniyet imamlarının, farklı kurum ve kuruluşlarda görev yaptıkları ancak polislerden sorumlu oldukları, onları çalışmalarda yönlendirdikleri önesürüldü. Bu operasyonda, gözaltına alınanların da Manisa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü açıklandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER