Fabrikalar Güneş Enerjisi Tarlasına Dönüşecek

Baymak Genel Müdürü Çolak, “Yenilenebilir enerji Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılar. Amacımız fabrikaları bir güneş santrali yapmak” dedi.

Fabrikalar Güneş Enerjisi Tarlasına Dönüşecek

Baymak, güneş enerjisinde büyümek için kolları sıvadı. Genel Müdür Ender Çolak, “Yenilenebilir enerji Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılar. Amacımız fabrika ve evleri bir güneş santrali yapmak” dedi

2013'te Avrupa'nın 3. büyük ısıtma-soğutma şirketi Hollandalı BDR Thermea'nın bünyesine dahil olan Baymak, artık çatılara da talip. Şirketin hedefinde fabrika, konut ve hastane gibi işletmelerin çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurmak var.
Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, "Türkiye'de ısıtma sektöründe olup da, evlere bu şekilde girip fotovoltaik ile ilgilenen bir firma yok. Örneğin bir otele ısıtma sistemi kurarken, çatısına da güneş paneli kurmanıza bir engel yok. Hem bayi ve tesisatçı kanalımıza, hem de bu işe ilgi duyanlara eğitimler verdik. Biz özellikle KOBİ'lere, fabrikaların üstlerine panel kurmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

HEDEFTE KOBİ'LER VAR

2 bine yakın firmanın yer aldığı Milano'daki MCE Mostra Convegno Expocomfort Fuarı'na bu yıl ilk kez katılan Baymak'ın yatırım planlarını anlatan Ender Çolak, özellikle KOBİ'lere vurgu yaptı. Bir yıl boyunca bayi ve tesisatçı kanalının yanı sıra, bu işe ilgi duyan insanları eğittiklerini söyleyen Çolak, şöyle konuştu: "Fabrikaya küçük bir sistem kurduk, tüm tesisatçılar orada gelip, parçaları söküp takıp, her şeyi hem teorik, hem pratik olarak öğrendiler. Hâlâ bu devam ediyor. Fabrikamızda kombi hatlarında kullanılan elektriğin yüzde 90'ı çatıdaki panellerden geliyor. Bunu beşe katlayacağız." Hedeflediklerini diğer bir kesimin de tarımsal kalkınma destek programları olduğunu anlatan Çolak, "Tarım Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) kaynaklı fondan nüfusu 10 binden az olan belediyelere destek sağlıyor. 1 MW'a kadar kurulum yaparlarsa bunun tamamı AB fonlarından karşılanıyor. Bu kapsamda 260 belediye var" diye konuştu.

'Türkiye bu dönemi başarıyla atlatacak'

Baymak'ı 2013'te bünyesine katan Hollandalı BDR Thermea'nın CEO'su Rob van Banning, Türkiye'nin ve bölgenin içinden geçtiği dönemi bir yabancı yatırımcı gözüyle değerlendirdi. BDR Thermea CEO'su, şöyle konuştu: "Üretimin Türkiye'de genişletilmesi konusunda planlarımız var. Ama son aşamaya gelmediği için henüz bir şey söyleyemiyorum. Türkiye'de yaşananların yabancılar için endişe verici olduğunun farkındayım, Türk insanının ne kadar mücadeleci olduğunu biliyorum. Ben Türkiye'nin bu dönemi başarıyla atlatacağına inanıyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER