Esnaf bayram alışverişlerinden umutlu

Samsun'da esnaf, Ramazan Bayramı öncesi alışveriş hareketliliğine odaklanırken, başta gıda ve giyim olmak üzere birçok sektörde "bayram bereketi" bekleniyor

Esnaf bayram alışverişlerinden umutlu

Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler, Samsun genelindeki tüm esnaf ve sanatkarların bayrama hazır olduğunu söyledi. Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala piyasalarda hareketliliğin başladığını belirten Hacı Eyüb Güler, tatlıcısından bakkalına, terzisinden ayakkabıcısına, kuaföründen oto tamircisine kadar tüm esnaf ve sanatkarın bayram için hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. Güler, Ramazan Bayramı için yapılacak harcamaların piyasaları canlandıracağına işaret ederek, bunun da tüm esnaf ve sanatkarlara olumlu yansıyacağını dile getirdi.

İŞLER AÇILDI, ÇEŞİT ARTTI

Eyüb Güler bayram alışverişlerinde mahalle esnafının tercih edilmesini önerdi, esnafta her keseye uygun ürün bulunduğunu kaydetti. Bayramların esnaf için sevinç kaynağı olduğunu vurgulayan Eyüb Güler, "Bayramın canlılığı kendini belli ediyor. Tüm esnaflarımız hazırlık yaptı. Bayramın yaza denk gelmesiyle hem esnafımızın işleri açıldı hem de tezgahlardaki ürün çeşitliliği arttı. Bakkalından manavına, pastacısından çikolatacısına, terzisinden hazır giyime, berberinden kuaförüne, taksicisinden dolmuşçusuna kadar tüm sektörlerde bayram heyecanı var. İkramlıklar, giyim, kozmetik, seyahat ve ulaşım harcamaları için yapılan alışverişler başta olmak üzere, bayramda piyasalarda büyük bir hareketlilik bekliyoruz" dedi.

RAMAZAN BAYRAMI İÇİN UMUTLUYUZ

Samsun Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı İsmail Balcı da ramazan ayında tatlıya talebin diğer zamanlara göre fazla olduğunu ve bu durumun esnafı mutlu ettiğini söyledi. Fıstık ve cevizdeki fiyat artışlarının başta baklava olmak üzere bu ürünlerin kullanıldığı tatlıların fiyatlarını da etkilediğini, bu konuda uzun vadede sıkıntı yaşadıklarını belirten Balcı, her şeye rağmen Ramazan Bayramı için umutlu olduklarını ifade etti. Balcı, tüketicileri ucuz diye sağlıksız ürünleri tercih edip sağlıklarından olmamaları konusunda uyararak, "Merdiven altında üretilen tatlı, baklava veya buna benzer mamuller insan sağlığına çok zararlı. Maliyetleri düşürmek için başta şeker ve yağ olmak üzere bazı gıdalarda sağlığa çok zararlı maddeler kullanılıyor. Tüketicilerimizin ucuz diye tercih ettikleri ürünlerin sağlıkları için pahalıya patlamasını istemeyiz" diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER