Eşine harçlık vermedi, boşanma nedeni sayıldı

Bir kadın eşine boşanma davası açtı. Boşanma sebebi olarak da kocanın eşine harçlık vermemesi sayıldı.

Eşine harçlık vermedi, boşanma nedeni sayıldı

İstanbul'da yaşayan bir kadın, eşi hakkında boşanma davası açtı. 12Aile Mahkemesi'nde açtığı davada kadın, kocasının mahallede dedikoduya sebebiyet verdiğini harçlık taleplerinin ise geri çevrildiğini gerekçe gösterdi. 

Yargıtay emsal karar verdi

Mahkeme tarafları dinledi ve boşanmalarına izin vermedi. Davacı kadıntemyiz müracaatında bulundu. Yargıtay 2.Hukuk Dairesi müracaatı  değerlendirerek emsal denebilecek bir karar verdi.

Ekonomik şiddet olarak değerlendirdi

Mahkeme, kocanın eşine harçlık vermemesini ekonomik şiddet olarak yorumladı. Tarafların bir arada yaşamasına zorlanmasına gerek olmadığını belirtti. 

Yargıtay kararında, "Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden tarafların 25 yıldır ayrı yatakta yattıkları, erkeğin başka kadınlarla ilişkisi olduğu yönünde dedikoduya sebebiyet verdiği ve eşine harçlık vermeyerek ekonomik şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadeleri yer aldı. 

Kaynak: İHA


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER