Erzağını yaylada bırakma

Samsun Valiliği, son dönemlerde ciddi lojistik sıkıntısı yaşayan terör örgütünün yayla ve meralardan dönüş mevsiminin başlamasıyla birlikte erzak ve yaşam malzemesi ihtiyacını bu bölgelerde bırakılanlardan karşılayabileceği gerekçesiyle vatandaşlara ‘erzağını yaylada bırakma’ uyarısı yaptı

Erzağını yaylada bırakma

Samsun Valiliği, İçişleri Bakanlığı'nın terörle mücadele kapsamında yayınladığı genelge doğrultusunda vatandaşların yayla ile meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde yaşam malzemesi bırakmamaları konusunda uyarıda bulundu. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü, milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleriyle topyekûn mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğü, son dönemlerde ciddi lojistik sıkıntısı yaşayan terör örgütünün yayla ve meralardan dönüş mevsiminin başlamasıyla birlikte erzak ve yaşam malzemesi ihtiyacını bu bölgelerde bırakılan malzemelerden karşılayabileceği, bu nedenle; Vatandaşlarımızın geri dönüşlerinde, yayla evleri ile yerleşim yerlerinden uzak yazlık olarak kullandıkları evlerde gıda, yiyecek ve içecek türünden hiçbir malzemeyi bırakmamasının önem arz ettiği bildirilmiştir. Bu evlere sahip tüm vatandaşlarımızın konuya özenle dikkat etmeleri rica olunur" denildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Bu arada İçişleri Bakanlığı'nca Tarım ve Orman Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve 39 valiliğe 'Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri' konulu genelge gönderildiği belirtilip, yayla ile meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde yaşam malzemesi bırakılmaması gerektiği duyuruldu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Hayvanlar için bırakılan kuru ekmekleri bile toplamaya çalışan kış üslenmesi çabası içindeki terör örgütünün en önemli önceliğinin kış süresince yetecek miktarda erzak/yaşam malzemesi temin etmek ve belirleyeceği alanlara saklamak olduğu biliniyor. Yayla ve meralardan dönüş mevsiminin başlamasıyla birlikte terör örgütünün bu ihtiyacını yaylalardaki evler başta olmak üzere yazlık ve/veya kışlık evler ile diğer barınma alanlarında bırakılan malzemelerden karşılayabileceği göz önünde bulundurularak, vatandaşlarımızın teröre karşı ülke genelinde yürütülen mücadeleye olan etkin desteğini artırmak amacıyla, 'Yaylada Yaşam Malzemesi Bırakma Bilmeden Teröre Destek Olma' sloganıyla Bakanlığımızca bir seferberlik başlatıldı" denildi.

39 VALİLİĞE GENELGE GÖNDERİLDİ

Bu kapsamda bakanlık tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adana, Adıyaman, Ağrı, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Osmaniye, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ile Ordu valiliklerine 'Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri' konulu genelge gönderildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi: "Genelgede şu tedbirlerin alınması istendi. Kolluk kuvvetlerimizce konuya ilişkin alınan her türlü önleyici tedbir artırılarak devam ettirilecek. Vali/Kaymakamlarımız başkanlığında yapılan halk-muhtar toplantılarında vatandaşlarımız-muhtarlarımız konuya ilişkin uyarılacak, bilgilendirilecek. İl/ilçe müftülükleri ile koordinasyon kurulacak, Cuma hutbesinde vatandaşlarımız bilgilendirilecektir. Konuya ilişkin hazırlanan el ilanı kolluk kuvvetlerimizce camilerde, kıraathanelerde, köy odalarında ve vatandaşımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda dağıtılacak, ayrıca yaylalarda yaşayan tüm vatandaşlarımıza tek tek tebliğ edilecek. Yerleşim yerine bağlı yaylası olan köylerde mahallelerde görev yapan öğretmen, muhtar, imamlarımız aracılığıyla, terör örgütünün ulaşabileceği evlerde, barınma yerlerinde hiç bir şekilde erzak yaşam malzemesi bırakılmamasını sağlamak için vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanacak. Valilik, kaymakamlık resmi internet sitelerinde, sosyal medya hesaplarında, aynı zamanda yerel basın yayın organları aracılığıyla konu kamuoyunda duyurulacak."

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER