Ertelenen primler için taksit talebi

Hizmet İşverenleri Sendikası'dan 2016/Aralık ve 2017/Ocak-Şubat sigorta prim ödemelerine ilişkin yeni bir talep geldi.

Ertelenen primler için taksit talebi

Hükümetin aldığı kararla ertelediği 2016/Aralık ve 2017/Ocak-Şubat sigorta prim ödemelerinin ödeme zamanı geldi. İşverene destek için ödemesi ötelenen üç aya ilişkin primlerin 2017/Ekim-Kasım ve Aralık dönemlerinde ödemesi gerekiyor.

Hizmet İşverenleri Sendikası Başkanı İbrahim Doğan Salman, özel sektörde faaliyet gösteren ancak ekonomik ve diğer nedenlerle ödeme darlığı çeken işverenlerin ödemesi gereken primlerin 6 ya da 9 taksitler halinde tahsil edilmesi önerisinde bulundu.

Yılın son üç ayı boyunca normal zamanların iki katı katar ödeme yapacak olan işletmelerin yükünü hafifletmek için böyle bir kolaylığın sağlanmasını isteyen Salman, “Öncelikle tanıdığı kolaylık nedeniyle hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak işverene bu konuda artı bir kolaylık sağlanması, sigortalı çalıştırma ve prim ödeme istikrarının devamı içen büyük önem taşıyor. Çünkü sigorta primlerini ödeme darlığı içinde bulunan işverenlerin tam bir rahatlığa kavuşmadığı yönünde işaretler var. Bu nedenle hükümetimizden ve ilgili bakanlıklarımızdan ertelemesi yapılan ödemelerin 6 ya da 9 eşit taksitle ödenmesi imkanı tanımasını istiyoruz” dedi.

Hükümet, 6770 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna ilave edilen geçici 72. Maddesiyle; 2016/Aralık, 2017/Ocak ve Şubat ayına ilişkin sigorta prim borçlarının ödeme süresini, sırasıyla 2017/Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelemişti. Bu düzenlemenin ardından erteleme işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü tarafından herhangi bir başvuruya mahal bırakılmaksızın merkezden otomatik olarak yapılmıştı. Ancak erteleme süresi sona eren 2016/Aralık primi ödemesinin 31 Ekim günü yapılması gerekiyor. 31 Ekim 2017’de aynı zamanda Eylül 2017 dönemi prim ödemesinin de yapılmasını gerektiğini unutmamak gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER