Erdoğan'ın Önerisiyle 'İslam İnterpolü' Kuruluyor!

Erdoğan, İslam İşbirliği Zirvesi'nde, üye ülkeler arasında teröre ve diğer suçlara karşı iş birliğini güçlendirecek bir teşkilat önerdi.

Erdoğan'ın Önerisiyle 'İslam İnterpolü' Kuruluyor!

Terör konusunda Türkiye'nin yaptığı ikazlara kulak vermeyen ülkelerin bu tecrübeyi bizzat yaşayacağını anlatarak, şunları kaydetti:

"Buradan bir kez daha uluslararası topluma terör örgütlerine yaklaşımlarını bir kez daha gözden geçirmeleri çağrısında bulunuyorum. Terör tehdidiyle arazide operasyon yürütmenin ve özellikle de bunun yanında finans ve insan kaynaklarını kurutarak da mücadele etmek gerekiyor. Bunun için uluslararası iş birliği büyük önem taşıyor. İİT üyesi ülkeler arasında teröre ve diğer suçlara karşı iş birliğini güçlendirecek, kurumsallaştıracak bir yapı oluşturulması isabetli olacaktır. Bu anlayışla Türkiye olarak getirdiğimiz İstanbul merkezli bir İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi kurulması önerisi kabul gördü. Bu hususta verilen desteğe teşekkür ediyorum."

TERÖRE KARŞI İSLAM İTTİFAKI GİRİŞİMİNE DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde kurulan Teröre Karşı İslam İttifakı Girişimi'ni de desteklediklerini ve bunun etkin bir yapı haline gelmesi gerektiğini anlattı.

İslam ülkeleri içinde yaşanan terör olaylarına ve diğer krizlere karşı başka güçlerin müdahil olması yerine çözümün İslam ülkelerinin kendi içerisinde aranması gerektiğini dile getiren Erdoğan, Müslümanlar ülkelerin bu tür olaylarda başkalarından yardım beklemesini eleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER