Erdoğan'dan net mesaj: Virgül değil, nokta!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan'dan net mesaj: Virgül değil, nokta!

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Üst düzey katılımın çok yoğun olduğu bir zirve oluyor. Bundan istifayle de devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşme imkanlarımız olacak. İkili, bölgesel ve küresel konularda fikir teatisinde bulunacağız. Modern İpek Yolu olarak adlandırılan proje gerçekten önemli. Bu tarihi projenin amacı kıtaları birbirine bağlayan kapsamlı yatırım, enerji ağı oluşturmaktır. Toplam uzunluğu 109 bin kilometredir. Kapsadığı alan yaklaşık 40 milyon kilometre karedir. Bu rakam 4 milyar insana ve yüzde 26'ya tekabül ediyor. Bu çalışma rekabetten ziyade işbirliğini elzem kılıyor. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Üçüncü Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü bu projenin adımlarıdır. Asya ve Avrupa arasındaki köprü rolümüz ciddi bir anlamda önem arz edecek. Türkiye'nin gerçek bir kavşak noktası olduğu bir kez daha tescil edilecek. Muhattaplarımla yapacağım görüşmelerde bu hususların altını çizeceğim.

TRUMP GÖRÜŞMESİ

Çin'den sonra ABD Başkanı Trump'ın daveti üzerine Washington'a geçeceğiz. Sayın Trumpla gerek ikili ilişkilerimiz gerekse bölgesel gelişmeler ve  dünyadaki mevcut gelişmeleri değerlendirme fırsatımız olacak. İkili ilişkilerin yanısıra başta DEAş, Suriye, Irak ve mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ, YPG/PYD gibi Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan unsurlar gündemimizde olacak..Ayrıca çok sayıda ABD'li işadamı ile bir araya geleceğim. Bölgesel anlamda çok kritik bir döneme tekabul eden bu ziyaretlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

TRUMP'LA GÖRÜŞMEMİZ VİRGÜL DEĞİL NOKTA MESAFESİNDE

Bu ara bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. heyetimiz döndü, şimdi biz en üst düzeyde bu görüşmeleri yapacağız. Bizim yaptığımız görüşme virgül değil nokta mesafesinde olacak. Şu ana kadar yazılı görsel medyada yer alan bütün ifadeleri ve yaklaşımları çok önemsemiyorum demiştim, ABD şu anda hala bir geçiş süreci yaşıyor. Bu sebeple de bizim burada çok daha hassas olmamız gerekir. Bütün temennimiz, ABD'de daha önceden gelen işlemler var, YPG'ye yapılan silah yardımı gibi. Bu bizim stratejik ilişkimize ters düşen şeyler, bunları ifade edeceğiz. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütü ile yok etmek ideal bir siyaset değildir.

PUTİN'E DE SÖYLEDİM, RUSYA'YA YAKIŞMIYOR

Bölgede DEAŞ ile mücadeleyi en etkin şekilde yapan biziz. Durmak yok, daha öncede söyledim; Malum Irak'ta bir operasyonumuz oldu. Sincar ve Telafer'de. Ama dedik ki aynısını nerede ne görürsek bir gece ansızın gelebiliriz. Bu bölgede ne Amerika ne Rusya'ya tehdit var. Tehdit bize, peki tehdit bizeyse başkalarına ne? Eğer bir iyilik yapacaklarsa biz ABD ile NATO'da ittifak halindeyiz. Asla biz terör örgütünü ABD'nin yanına yakıştırmıyoruz. Sayın Putin'le de konuştum.Aynı şeyi Rusya'ya da yakıştıramıyoruz. Bu ziyaretimizde ben bunların büyük ölçüde hallolacağını umuyorum. Gelen bütün bilgileri dedikodu mesafesinde görmek istiyorum. Bu ziyaretin de bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum.

FETÖ'NÜN İADESİ

Adalet Bakanımız ABD'li mevkidaşı ile görüştü ama ben Trump ile etraflıca görüşeceğim. Hazırladığımız bazı bilgi ve belgeler var onları kendilerine takdim edeceğiz. Bu işi sonuna kadar kovalayacağız. ABD, FETÖ'nün bir kuluçka yuvası haline gelmemeli. Avrupa'da Almanya öyle. Zaten kendisinin ifadesi var. Dünyada 170 ülkede faaliyetimiz var diyor. Bu faaliyetlerin altında nelerin yattığını burada 15 Temmuz'u görenler biliyor.

MUHALEFETİN ABD'YE GİTME ÇAĞRISINA CEVAP

Bu tür ifadeyi kullanmışlarsa, önce bunların siyaseti öğrenmesi lazım. Biz neyi ne zaman gözden geçireceğimizi çok iyi biliriz. Ana muhalefetin aklına ihtiyacımız yok, akıllarını kendilerine saklasınlar. Yolumuza da o şekilde devam ederiz. Bu bir defa dünyadaki gelişmelerden ne kadar uzak olduklarının da bir alametifarikasıdır.

BRÜKSEL BELEDİYE BAŞKANINA TOKAT GİBİ CEVAP

SORU: NATO zirvesi için Brüksel'e gideceksiniz? Brüksel Belediye Başkanının sözleri oldu: Erdoğan yandaşlarının gösteri yapmasına izin vermeyeceğiz dedi...

Brüksel Belediye Başkanı kendi işine baksın. Sokaklarını temizlesin. Belkçika'nın NATO'daki temsilini üstlenen konuşsunlar. Ben kalkıp da Brüksel Belediyesi'ni ziyaret etmiyor. Bu noktada Belçika yetkililerini de ziyaret etmiyorum. Ben Belçika'da yapılacak NATO zirvesine katılıyorum. Belçika yetkililerin gücü 'Ben Erdoğan'ı Brüksel'e sokmam' diyorlarsa çıksınlar bunu açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum zırvaya değil... NATO terörle mücadelede rol almayacaksa neden var?

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER