Erdoğan'dan 'Batı'ya ders gibi cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan, batıdan gelen 'ambargo' açıklamaları için 'Kötü komşu adamı hacet sahibi yapar'' diyerek yanıt verdi. Erdoğan ayrıca bir de uyarıda bulundu.

Erdoğan'dan 'Batı'ya ders gibi cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, batı ülkelerinden Türkiye'ye yönelik silah ambargosu açıklamalarına değindi. Erdoğan, bu tür hareketlerin 'yerli silah üretimi' için hırs kazandırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göktürk-1 uydusunun fırlatma töreninde konuştu. Savunma rünlerinde yerli oranının arttığını ifade eden Erdoğan, ''Kıbrıs Barış Harekatı'nda rastladığımız ilk askeri ambargolar terörle mücadelede de karşımıza çıktı. Şimdi bazı batılı ülkelerin savunma ürünlerini satmama kararı aldığını görüyoruz. Türkiye savunma alanında dışa bağımlılığını yarı yarıya azalttı. İnşaallah, 2023'te daha da azalacak.'' dedi.

'BİR DAHA KESİNLİKLE DÜŞMEMELİYİZ'

Batıdan gelen ambargo açıklamaları için ''Kötü komşu adamı hacet sahibi yapar.''atasözünü hatırlatan Erdoğan, bu girişimlerin kendilerini daha da hırslandırdığını söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sadece talep etmek yetmiyor, NATO'da beraber olduğumuz birçok dostlardan, silahsız İHA'lardan almak istediğimizi iletiyoruz. Bugün git yarın gel, en son kongreden izin çıkmadı diyorlar.

İşte bunlar bizi sonunda hacet sahibi yaptı. Kendimiz üretiyoruz. Hem de çok daha ucuza. Geçmişte uçak, araba, motor fabrikalarını kapatıp hazır ürün alma tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER