Erdoğan: Siz Kimsiniz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya-Türk İş Konseyi Kurultayı'nda konuştu, Can Dündar'ın mahkemesine giden konsoloslara tepki gösterdi.

Erdoğan: Siz Kimsiniz?

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na katıldı. Erdoğan, MİT TIR'ları davasında yargılanan  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni  Can Dündar ve  Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e destek için mahkemeye gelen konsoloslara sert tepki gösterdi.

Erdoğan, "Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli.  İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içerisinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar. Oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemli. " dedi.

"SİZ KİMSİNİZ YA NE İŞİNİZ VAR ORADA"

İşte Erdoğan'ın o sözleri:

"İstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya ne işiniz var orada. Diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil. Burası Türkiye. Sen konsolosluk sınırları içinde hareket edebilirsin. Gerisi izne tabi. Oynanan oyunun tarzını göstermesi açısından bu çok önemli. Demokrasi, özgürlük lafını ağzından düşürmeyenlerin halkın iktidar taşıdıkları ile darbeciler arasındaki tercihini görüyoruz.

"İBRETLİK HALİ GÖRDÜK"

Yarım milyon insanı öldüren bir zalime karşı halkın nasıl yalnız bırakıldığını gördük.  Avrupa kendi menfaati uğruna sığınmacılara sırtını dönmekte sakınca görmemiştir. Terör örgütüne tepki göstermek yerine kendi sınırları dışında tutmak isteyenlerin ibretlik halini hepimiz görüyoruz.

"BİZ TEK MİLLETİZ VE TEK BAYRAĞIMIZ VAR"

Biz ilkelerimize tek başımıza da kalsak bağlı kalacağız. Yoksa nice toplumlar gibi tarihte yok olur gideriz. Anadolu medeniyetler ve milletler doğurduğu gibi medeniyetler ve milletler mezarlığıdır aynı zamanda. Her zaman saldırıya açık olmuştur. Biz tek milletiz ve tek bayrağımız var. Toprak şehit kanlarıyla yoprulduğu zaman vatan olur. Farkı budur. Biz bu toprakları böyle vatan yaptık. Devlet içinde devlet olmaz"


İngiltere  İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, Dündar'la selfie çekmişti

MİT TIRLARI DAVASINA GİZLİLİK KARARI GELMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yönetmeni  Can Dündar ve  Ankara temsilcisi Erdem Gül, yargılanacakları MİT tırları davasının ilk duruşması için bugün hâkim karşısına çıkmıştı. Duruşmada,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) müdahil olma talepleri kabul edilirken, davaya da gizlilik kararı getirilmişti.


DESTEK İÇİN DURUŞMAYA GİTMİŞLERDİ

İngiltere  İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner,  Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach,  Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom,  Kanada,  İtalya,  İsviçre,  Avusturya,  İsveç,  Polonya ve  Amerikakonsolosluklarından temsilciler,  Almanya,  Hollanda ve Novreçli parlamenterlerler destek için duruşmaya gitmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER