Erdoğan'dan MHP'ye Samsun jesti

AK Parti ve MHP, Samsun'da anlaştı. Birçok Büyükşehir'de olduğunun aksine AK Parti Samsun'da MHP'ye, 4 ya da 5 ilçeyi bırakıyor. Büyükşehir’de ise MHP, AK Parti’nin adayı Mustafa Demir’i destekleyecek

Erdoğan'dan MHP'ye Samsun jesti

Cumhur İttifakı'nda ilçeler konusunda yaklaşık iki aydır devam eden müzakerelerin ardından Samsun için anlaşma sağlandı. AK Parti Samsun'da 4 ya da 5 ilçeyi MHP'ye bırakıyor. Buna karşılık MHP ise Büyükşehir'de aday çıkarmayacak, AK Parti'nin Samsun Büyükşehir adayı Mustafa Demir'i destekleyecek.

ANLAŞMA SAĞLANDI

AK Parti ile MHP arasında uzun bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde, en fazla sorunun yaşandığı Samsun'da anlaşma nihayet sağlandı. İki partinin de il başkanlarının görevden alınmasına sebep olan Samsun'un ilçelerinde bazı sıkıntılar ve sorunlar gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhur İttifakı'nın ruhuna uygun davranma ve hassasiyet konusundaki uyarıları sonrası teknik heyetler, görüşmeleri önceki akşam itibariyle sonlandırdı.

ERDOĞAN 19 OCAK’TA AÇIKLAYACAK

19 Ocak'ta Samsun'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan son listede, Samsun'daki 4 ya da 5 ilçenin MHP'ye bırakılması kararlaştırıldı. MHP, Samsun'da AK Parti'nin büyükşehir belediye başkan adayını destekleyecek.

MHP’YE SAMSUN'DA 4 YA DA 5 İLÇE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye de sunulan anlaşmaya göre Samsun'un 4 veya 5 ilçesinde MHP'nin adayları desteklenecek, AK Parti aday çıkarmayacak. Geri kalan ilçelerde ise AK Parti'nin aday göstereceği adaylar MHP tarafından destek görecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Ocak'ta Samsun'a gelerek büyükşehrin adayı Mustafa Demir'i tanıtacak ve ilçe adaylarını açıklayacak. Cumhur İttifakı'nda Samsun ve Ordu ilçelerinde yaşanan problemlerin giderilmesiyle Cumhur İttifakı partilerinin detay görüşmeleri büyük oranda noktalanmış oldu.

EN FAZLA JEST SAMSUN'A

30 Büyükşehrin tamamında ittifak yaparak ilçeleri de paylaşan AK Parti'nin MHP'ye en fazla jest yaptığı şehrin ise Samsun olacağı öğrenildi. Samsun'da yaşanan sorunlar nedeniyle Erdoğan'ın, MHP'den gelen taleplere hayır demediği ve 4 ya da 5 ilçeyi MHP’ye bırakarak; asıl önemli olanın 'Cumhur İttifakı' olduğunu vurgulamayı amaçladığı belirtiliyor. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER