Erdoğan çok sert tepki: Kalleşçe, alçakça

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus büyükelçiye yapılan suikaste çok sert tepki göstererek 'Sırtından vurmak kalleşlere alçaklara yakışır" dedi.

Erdoğan çok sert tepki: Kalleşçe, alçakça

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli açılışında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Rus büyükelçi Karlov'a gerçekleştirilen suikaste de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Dün akşamki kalleş bize emanet olan büyükelçiyi sırtından vurdu. Sırtından vurmak alçakların, kalleşlerin işidir. Biz Sayın Putin ile bu saldırının iki ülkenin ilişkilerine yapılan alçak bir provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz bu saldırıyı her yönü ile aydınlatacaktır" dedi.


İşte o konuşmadan satır başları


"Rus büyükelçinin ölümünden dolayı duyduğum üzüntüyü bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bir diplomat olarak takdir ettiğim bir insandı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı'nı yanıma getirmişti. Birlikte değerlendirmeler yapmıştık.  Sıcak sempatik bir insandı. Dün akşam uğradığı suikast gerçekten üzüntü verici. Şahsım ve milletim adına şiddetle kınıyorum, lanetliyorum.


ALÇAK BİR PROVOKASYON


Dün akşam Sayın Putin'i arayarak olaydan duyduğumuz üzüntüyü ilettim. Kendisi ile bu saldırının Türk -Rus ilişkilerine karşı alçak bir provokasyon olduğu konusunda hem fikiriz.
Güvenlik güçlerimiz olayı her yönüyle inceleyip aydınlatacaktır. Rus ve Türk heyeti şu anda beraber çalışıyor.Suriye başta olmak üzere Rusya ile gelişen ilişkilerimizin bozulmayacağı konusunda Sayın Putin ile hemfikiriz.Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bir kez daha Rus halkına ve büyükelçinin ailesine başsağlığı diliyorum.Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik vermeyeceğiz.

SIRTINDAN VURMAK ALÇAKLARIN, KALLEŞLERİN İŞİDİR

Bu millet o terörist alçaklara karşı boyun eğmedi eğmeyecek. Bunu Çanakkale'de Kurtuluş Savaşı'nda en son 15 Temmuz'da gösterdi. Sizler tankların üzerinde imanınızla yürüdünüz. Yüreğinizde imanınızdan başka bir şey yoktu. Dün akşamki alçak gibi alçaklar tanklarla toplarla masum insanlara saldırdı. O namussuzlar da ellerindeki silahlarla vurmaya kalktılar. Dün akşamki kalleş de bir yerde bize emanet olan insanı sırtından vurdu.Sırtından vurmak kalleşlerin işidir, alçakların işidir. İşte bunu yaptılar.

DAĞDA BAŞ EDEMEYİNCE SUİKASTLERİ ÖNE SÜRDÜLER

Dün akşamki bedelini anında ödedi ama bağlantıları ayrı ayrı inceleniyor. Bunların hepsi ayrı ayrı araştırılıyor. Zaten bağlantılar ortaya çıkmaya başladı, hepsi ortaya çıkacak.Terör örgütleri üzerinden bizim ayağımıza pranga vurmaya çalışanlara sesleniyorum. Cevap verecek güçteyiz. Eskiden dağdaki teröristler şehre indi.Güvenlik güçlerine dağda güçleri yetmeyince sokaklardaki terör eylemleri ve suikastleri öne sürdüler. Türkiye'nin canını terörle yakarak bu ülkeyi dize getirebileceklerini sanıyorlar. Bu saldırılar bizim inancımızı biliyor. Türk milletini bir asır sonra yeniden ya İstiklal ya ölüm noktasına getirenler yaptıkları yanlışları anlayacaklar."

İDAM ÇAĞRILARINA CEVAP: HAKLISINIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İdam' çağrıları üstüne, "Haklısınız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, siz ne diyorsanız odur." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER