Erdoğan, Avrasya Tüneli'nin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un iki yakasını deniz altından bağlayan Avrasya Tüneli'nin açılışında konuştu.

Erdoğan, Avrasya Tüneli'nin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un iki yakasını deniz altından bağlayan Avrasya Tüneli'nin açılışında konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşması:

Açılışını yaptığımız İstanbul Boğazı Tüp Geçişi Projesi'nin hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Hamdolsun, iki kıtayı birbirine bağlayan şehrin mensuplarıyız. Bu projenin faaliyete geçmesini sağlayan tüm kurumlarımızı, şirketleri, işçisine kadar inşasında çalışan herkesi tebrik ediyorum.


RUS ELÇİYE SUİKAST KONUSU


Sözlerimin hemen başında, dün Ankara'da alçakça saldırıda ölen Karlov'un ölümünden duyduğum üzüntüyü belirtmek istiyorum. Bir hafta kadar önce Tataristan Cumhurbaşkanını yanıma getirmişti. Sıcak, sempatik bir insandı. Dün akşam uğradığı suikast gerçekten üzüntü vericiydi.

Devlet başkanı Putin'e, Rusya halkına, Karlov'un ailesine başsağlığı diliyorum. Putin'i arayarak duyduğumuz derin üzüntüyü ilettim. Kendisiyle provokasyon konusunda hemfikiriz.

Rusya ile ortak soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık. Suriye başta olmak üzere Rusya ile genişleyen alanlarımızın ilişkileri etkilemeyeceği konusunda hemfikiriz. Terör saldırılarında büyük kayıplar vermiş bir ülke olarak böyle bir olay olması bizi üzmüştür.


'ESİR ETMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'


Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermeyeceğiz. Dedik ki bu çalışın yapılışını ertelemeyeceğiz. Avrasya Tüneli yaklaşık 4 yılda inşa edilmiş ve kendi alanında pek çok ilklerle inşa edilmiştir.

Yaklaşık 4.5 trilyon liraya ulaştı. Günde 100 bin araç burayı kullanabilecek. Artık köprüde trafik durdu, vapur seferleri iptal oldu gibi cümleleri geride bırakıyoruz. Hazineye yılda 180 milyon lira getirecek projenin sonunda devlete geçecek.

Avrasya ile Türkiye dünya çapındaki eser zincirine bir yenisi eklemiştir. Bundan sonrası da Kanal İstanbul. İnşaallah, Karadeniz'i Marmaray'a bağlayacağız. Bu da dünyada ilklerden biri olacak. Dünyadaki bu yarışta biz varız.

İnşaallah, yeni havalimanını 2018 Şubat ayında yapıyoruz. Bu da 1 numara.


'İSTEDİĞİNİZ KADAR TERÖR ESTİRİN'


İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin, bu milleti bölemeyeceksiniz.

Biz birbirimizi niye seviyoruz? Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Sizin şu birliğiniz var ya, onları çıldırtan bu.


'KALLEŞLERİN ADETİDİR'


Sizler tankların üzerine imanınızla yürüdünüz. İşte dün akşamki alçak gibi alçaklar, tanklarla toplarla savunmasız insanlara saldırdılar. İşte dün akşamki kalleş de geldi, Rusya'nın temsilcisi olan, bir yerde bize emanet bir insanı sırtından vurdu. Sırtından vurmak kalleşlerin adetidir, alçakların adetidir. Dün akşamki bedelini anında ödedi. Bağlantıları araştırılıyor. Zaten çıkmaya başladı.

Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri gelmesi halinde, bölgesi ve dünyaya etkisini biz gündeme getirmesek de ortadadır.


'YAKINDA ANLAYACAKLAR'


Türk milletini yeniden ya istiklal ya ölüm noktasına getirenler, yaptıkları yanlışı çok yakında anlayacak. Zulüm payidar olmaz.

Halep'ten mazlumları çıkarıyoruz. 2 milyon 700 bin var. Varsın 3 milyon olsun. Elbet bu karanlık gecelerin sabahı vardır. Biz terör örgütlerinin üzerine giderken kalkınma hamlelerini unutmuyoruz.

Şimdi, yılbaşına kadar diyoruz ki, buranın ücreti 15 TL olsun. Ama bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndaki hesaba girecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER