En başarılısı Erasmus plus

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “AB uygulamakta olduğu programların en başarılı programların başında Erasmus plus geliyor” dedi

En başarılısı Erasmus plus

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Erasmus Koordinatörleri Bilgi Günü Etkinliği, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger’in katılımıyla bir otelde gerçekleştirildi. Berger, toplantının ardından OMÜ’yü ziyaret etti. Bilgi Günü’nde yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan OMÜ Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya, “Üniversitemizdeki öğretim üyelerinin temel misyonlarından birisi de eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bu tarz proje hazırlıklarını gerçekleştirmektir. Hazırladığımız projeler sonucunda Erasmus ofisinin bütçesi 300 bin avrodan 1 milyon 500 bin avroya çıktı. Çok önemli bir yol kat ettik. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

1700 KİŞİ FAYDALANDI

Düzenlenen etkinliğin, Erasmus Koordinatörlüğü’nün, Erasmus faaliyetlerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, “2001’de üniversitemizde 3 kişiyle başlayan bu programdan şu güne kadar 1700 kişi yararlanmış. Bu sayının önemli bir kısmı öğrenci, diğer kısmı ise çalışanlarımızdan oluşmaktadır. Ancak Erasmus’la üniversitemize gelenlerin sayısı daha düşük. Bu rakam yaklaşık 500 kişiye ancak ulaşmış. Biz, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın diğer ülke üniversitelerinde bulunmasını istiyoruz. Çünkü bu ziyaretler bilgi ve görgülerinin artışını sağlamakta ve kültürel etkileşme fırsatı oluşturmaktadır. Dünya kötülerden çok çekti ve iyilere ihtiyaç var. Bu nedenle bu birlikteliklerin ve ziyaretlerin iyiliğe hizmet edecek sonuçlar doğuracağına inanıyorum” diye konuştu.

ORTAK BİR YÖNÜ VAR

Rektör Bilgiç’in açılış konuşmasının ardından Büyükelçi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “Erasmus+: Avrupa’da yaşamak ve çalışmak için yeni fırsatlar’ adlı sunumunu gerçekleştirdi.  Berger, “Erasmus plus programına katılanların sayısının bu kadar yüksek olduğunu görmek memnuniyet verici. Anladığım kadarıyla Erasmus konusunda zaten düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyorsunuz. Bunun için de size teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Çünkü bu program hakkında bilginin yaygınlaştırılması büyük bir önem taşıyor. Erasmus programının yanında Avrupa açısından sembolik birkaç husus daha var. UEFA, Eurovision şarkı yarışması ve Interrail adı verilen demiryolu sistemi. Bu etkinliklerle Türkiye’de kendi üstüne düşen bir rolü uyguluyor. Bütün bu programların ortak bir yönü var. O da genç insanlar için çok çekici programlar olmaları. AB uygulamakta olduğu programların en başarılı programların başında Erasmus plus geliyor” dedi.

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER