Eli Kanlı Diktatörlerin Peşini Bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Millet İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu

Eli Kanlı Diktatörlerin Peşini Bırakmayacağız

60 ülkenin liderinin katıldığı zirvede dünyaya ders verdi. Dünyadaki ''sığınmacı'' sorununa değinen Erdoğan, uluslararası toplumun bu konuda yeterli desteği vermediğini ifade etti. ''Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı'' dedi.

"VARİL BOMBALARINDAN KAÇAN KİM OLURSA OLSUN KAPIMIZI KAPAMAYACAĞIZ"

Dünyada savaşların, doğal afetlerin, salgın hastalıkların ve iklim değişikliğinin yol açtığı krizlerin insanlığın huzurunu tehdit ettiğini söyleyen Erdoğan, "Zirvede bulunanlar olarak hepimizde acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını biliyoruz. Bu anlayışla  Türkiye bugün dünyanın 140'ı aşkın ülkesinde insani ve kalkınma yardım faaliyetleri yürütüyor. Aynı zamanda 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Büyük bir iftiharla belirtmek isterim ki bu iltica, bu sığınma süreci devam etse dahi varil bombalarından kaçan ister Suriyeli olsun ister Iraklı kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlığa kapamayacağız" diye konuştu.

 

"ÇOCUKLARIN HAYATINI KAYBETMESİNE SEYİRCİ KALAN SİSTEMDE SORUN VARDIR"

Türkiye'nin yaptığı insani yardımları anlatan Erdoğan, "Bu süreçte küresel insani yardım sisteminin tüm yönlerini görme imkanı bulduk. Mevcut sistem, insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. Öncelikle küresel yardım sistemini farklı bir bakış açısı ile yeniden ele almamız gerekiyor. Birkaç dolarlık sıtma örtülerini dahi ihtiyaç sahiplerine ulaştıramayan, basit aşıları tedarik edemeyen ve bu yüzden çocukların hayatını kaybetmesine seyirci kalan sistemde sorun var demektir. Bizler ancak ortak ilkeler doğrultusunda çalışırsak başarılı olabiliriz" şeklinde konuştu.

"ELİ KANLI DİKTATÖRLERİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Konuşmasında insani yardım konusunda yapılması gerekenleri de sıralayan Erdoğan "İlk olarak yeryüzünde yaşanan acıların önüne geçilmesi için her şeyden önce mevcut çatışmaların sona erdirilmesini, yenilerinin de önlenmesini sağlamalıyız.  Türkiye olarak yürüttüğümüz arabuluculuk çabalarını sürdürüyoruz.  Suriye'de şahit olduğumuz gibi uluslararası hukuk ihlallerinin sona erdirilmesi için daha fazla gayret göstermeliyiz. Bu anlayışla eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacak, insanlığa karşı işlenen suçların cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Yerlerinden edinen kadınlara, çocuklara, engellilere ve diğer tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız." dedi

"BU ZİRVE DÖNÜM NOKTASI OLSUN"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yardımlara bağımlılığın azaltılması için her milletin kendi ayakları üzerinde durabilmesini temin edecek ezber bozan bir çalışma tarzına ihtiyaç var.  Türkiye AFAD, TİKA,  Kızılay ve diğer kurumları ile insani ve kalkınma yardımlarını el ele yürüterek, kalkınma odaklı insani yardım politikası ile farklı bir model sunmaya çalışıyor. Son olarak ihtiyaçlar her geçen gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor. Buna ilaveten yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimleri görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen ülke  Türkiye'dir. Ülkemizdeki sığınmacıların için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Ben bu zirvenin tüm bu alanlarda bir dönüm noktası olmasını diliyorum. Gözlerini ve gönüllerini  İstanbul'dan gelecek mesajlar kilitlemiş insanlara karşı sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER