Elektriğe zam sürpriz değil

EMO Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, elektriğe yapılan yüzde 15'lik zammın enerjide dışa bağımlılığın sonucu olduğunu belirterek, "Sürpriz bir zam olmadı. İlk değil son da olmayacak" dedi

Elektriğe zam sürpriz değil

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nca (EPDK) 1 Temmuz'dan itibaren elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14.98 oranında zamla ilgili ilk tepki Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan'dan geldi. Bu zammın ilk olmadığı gibi son da olmayacağını söyleyen Tarhan, "Elektriğe dönemsel olarak yeni zamlar geleceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu. 

DÖNEMSEL OLARAK DEVAM EDECEK

Elektriğe yapılan zammın enerjide dışa bağımlılığın bir sonucu olarak niteleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, zamların dönemsel olarak devam edeceğini savundu. Şube Başkanı Tarhan, "Enerji üretim şirketlerinin hammaddelerinin çoğunluğu doğalgaza dayalı üretimlerden oluşuyor. Döviz kurundaki değişkenliklere bağlı olarak zam taleplerinin olduğuna dair sinyaller verilmişti" dedi.

YENİ ZAMLAR GELEBİLİR

Elektrik sektöründeki yatırımcıların iç piyasaya ve bankalara yaklaşık 2 milyar dolar borcu olduğunu öne süren EMO Başkanı Tarhan, "Bankalarla şirketlerin borçların ötelenmesi konusunda görüşmeler yaptığı biliniyor. Elektriğe dönemsel olarak yeni zamlar geleceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞART

HES'lerin de enerji üretiminde yetersiz kaldığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Tarhan, "Dönemsel olarak yağmur ve kar yağışları ile artan su gelirlerimiz bile elektrik aboneleri için maliyet artırıcı bir unsur haline getirilmiştir. Bizlerin gelecek umudu olan yerli ve yenilenebilir enerji potansiyelimiz enerji yönetimi eliyle özel şirketlerin rant aracına dönüştürülmüş, maliyet artışını karşılamak da bizlere düşmüştür" dedi. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER