Eczacılar Odası'ndan 'fakülte' tepkisi

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, OMÜ'ye Eczacılık Fakültesi kurulması kararına tepki gösterdi. Karacan, "Plansızca açılan fakültelerden mezun olan eczacı adayı gençlerimiz nerede çalışacak?" dedi

Eczacılar Odası'ndan 'fakülte' tepkisi

OMÜ'ye Eczacılık Fakültesi kurulmasına ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girerken, Samsun Eczacılar Odası karara tepki gösterdi. Yüksek Öğrenim Kurumu’na mektup gönderen Karacan, "Plansızca açılan fakültelerden mezun olan eczacı adayı gençlerimiz nerede çalışacak?" sorusunu yöneltti.

‘MANTIKLI BİR KARAR DEĞİL’
Türk Eczacıları Birliği ve Samsun Eczacı Odası olarak daha önce yaptığı basın açıklamasında plansız açılan fakültelerin mesleği tehdit ettiğini ifade ederek Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde açılacak olan Eczacılık Fakültesi’nin yanlış olduğunu açıkladıklarını, Bafra İşletme Fakültesi'nin kamu kaynaklarının daha etkili ve verimli kullanılması amacıyla kapatılıp yerine Eczacılık Fakültesi kurulması kararını mantığa aykırı olarak nitelendirdiklerini hatırlattı.

‘MEZUN GENÇLER NEREDE ÇALIŞACAK?’
Bununla ilgili Yüksek Öğrenim Kurumu’na gönderdikleri yazıyı basınla paylaşan Karacan, "Ondokuz Mayıs Üniversitesi Senatosunun 07.03.2019 tarihli 2019/73 sayısıyla yeni bir eczacılık fakültesinin açılması kararını üzüntüyle öğrendik. 20 Ocak 2019 tarihli açıklamaya tezatlık oluşturacak bu durum, hem ülkemizin yeni bir eczacılık fakültesine ihtiyacı olmadığından, hem de mesleğimizin geleceği açısından başta bizleri olmak üzere aklıyla, mantığıyla, vicdanıyla hareket eden herkesi üzecektir. Plansızca açılan fakültelerden mezun olan eczacı adayı gençlerimiz nerede çalışacak?" görüşlerini dile getirdi.

‘BU YANLIŞTAN GERİ DÖNÜN’
YÖK'e gönderilen yazıda 2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısının, akıl almaz bir artışla 2019 yılında 49’a yükseldiğini, geçen 7 yılda eczacılık fakültelerinin kontenjanlarının ise yüzde 71,7 oranında arttığına da işaret eden Karacan, "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Eylül 2018 verileri, eczane açılabilecek yer sayısını 1867 olarak göstermektedir. Ancak her yıl 1500’ün üzerinde öğrenci eczacılık fakültelerinden mezun olmaktadır ve mezun öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32.900 olarak belirlemiştir. Buna karşılık şu anda Eczacı Bilgi Sistemi’ne kayıtlı 37 binin üzerinde eczacı bulunmaktadır. Altyapısı yetersiz, laboratuvarları eksik, fiziki ve sosyal olanaklardan mahrum alanlarda bilimsel çalışma yapılabileceğini düşünmek ülkemize kazanım sağlamayacaktır. Tabela üzerine fakültenin adını yazmanın gerek ve yeter şart anlamına gelmediği acilen hatırlanmalı, yapılan yanlışlardan bir an evvel dönülmelidir" uyarılarının yer alması da dikkatlerden kaçmadı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER