E-Tebligat Uygulaması Başlıyor

Mükelleflerin kişisel verilerini korumasının yanı sıra tebligat sürelerini azaltacak e-Tebligat uygulaması 1 Nisan'da başlayacak.

E-Tebligat Uygulaması Başlıyor

e-Tebligat uygulaması ile mükelleflerin kişisel verileri korunacak, aynı zamanda tebligat süresi de ciddi oranda azalacak.

Vergi Usul Kanunu ve ilgili tebliğ hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesi olarak tanımlanan e-Tebligat uygulaması, fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğuracak.

e-Tebligat başvurusunu, mükellefler, şahsen veya kanuni temsilcileri aracılığıyla yapabileceği gibi özel yetki içeren noterden alınmış vekaletnameyle vekili aracılığı ile de yapabilecek.

MÜKELLEF AÇISINDAN FAYDALARI

e-Tebligat uygulamasıyla mükelleflerin bilgi güvenliği ve kişisel verilerinin korunması sağlanacak.

Belgenin içeriği başkaları tarafından değiştirilemeyecek. Ayrıca, fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, yeni sistem ile saniyeler içinde gerçekleştirilecek.

e-Tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kimliği, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğu görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilaf yaşanmayacak. Tebligatlar herhangi bir masraf gerektirmediğinden tasarruf sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER