Düzenlemede arazi rantı tehlikesi!

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun, hazineye ait tarımsal arazilerin çiftçiye kiralanması yönündeki düzenlemenin ilk etapta olumlu göründüğü ancak ‘niyet sorgusu’ yapıldığında olası rant sürecine katkı verebileceğini söyledi

Düzenlemede arazi rantı tehlikesi!

Hazine’ye ait ait 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar çiftçilere karalanacak. Başvuru süresi 19 Kasım 2018 günü sona eren ve 218 bin çiftçinin yararlanacağı düzenleme ile sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınmış olacak. Kira süresi sonunda çiftçiler isterlerse arazileri satın alabilecek.Konuyu Gazete Gerçek’e değerlendiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun, atılan adımların ilk etapta olumlu olarak göründüğünü ancak niyet sorgusu yapıldığında arazi rantıyla ilişik olduğunu söyledi.

‘7 MİLYAR DOLAR CARİ HASILA VERDİK’

Hayati Tosun, “Mevcut olan ürünler ve mali olarak baktığımızda, ülkemizin ithalatçı durumda olduğunu görüyoruz. Çok eskiye gitmeye gerek yok, 2013 yılında 823 milyon dolar civarında bir artıdaydık, 687 gibi kademe kademe düşerek en son 2017 yılında 729 milyon dolar eksi hasılatla tarımsal ürün ihracatında karşılanma oranında eksi bakiye verdik. Biz bugün geldiğimiz noktada ağustos ayı sonu itibarıyla yaklaşık 7 milyar dolar eksi cari hasıla veriyoruz. Bugün ülkenin cari açığının eksi vermesinden kaynaklanan, bugün cari açığın kur farkı baskısı ile beraber dövizin artış seyri var iken, mevcut tarım alanlarının korunması ve üretimdeki katma değerli ürünlerin ihracatının artırılması gerektiği geçmiş yıllardan bugüne kadar daha öncelikli ve önemli bir konu haline gelmiştir” diye konuştu.

KONYA VE HOLLANDA KARŞILAŞTIRMASI

“Coğrafi olarak baktığımızda sadece Konya ilimizin yüzölçümü kadar olan bir alana sahip hollanda 120 milyar dolarlık ihracat yaparken, biz 18 milyar dolarlık ihracat yapabiliyoruz” diyen Hayati Tosun, “Bugün ülke hem bir taraftan tarım topraklarını, üreticisi gücünü kaybederken, diğer yandan da mevzun ürettiklerinden para kazanamaz duruma gelmiştir. Durum böyleyken, sadece tarım alanlarını korumak ve kazandırılması anlamında adımlar atmak yeterli değildir. Bu gelişme ise olumlu olarak algılansa bile, işin özüne bakıldığında sanki sadece topraksal rantın ota vadede el değiştirme sürecinin hazırlanması gibi algılanabilir” şeklinde konuştu.

‘ARAZİ RANTI SÜRECİNE KATKI VEREBİLİR’

Hayati Tosun, “Gerçekten iyi bir niyet var ise öncelikle mevcut tarım topraklarının korunması esas alınmalıdır. Mevcut hazine arazilerinin üretime kazandırılması başlangıç ve mantık olarak doğruysada sonuç itibarıyla hedeflenen mantalite olarak bakıldığında, bir takım sıkıntıları da beraberinde getirebilme potansiyeli yüksektir. Kısacası, adım olumlu bir adımdır ancak niyet sorgusu yapıldığında buradaki arazi rantının yani mülkiyetin orta vadede el değiştirme sürecini hızlandırabilir” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL ÜRÜNLERDE ENFLASYON ARTACAK!

Hayati Tosun, şöyle devam etti; “Yıl sonunda en büyük enflasyonun ciddi anlamda arttığını ve özellikle en yüksek oranda artan kalemlerin tarımsal ürünler olduğu göreceğiz. Bu tamamıyla orta vadeli üretim planlamalarımızın ve stratejimizin olmamasından kaynaklanıyor. Aslında; mevcut olan politikaların gözden geçirilmesi hem üreticiye hem de üretime destek verilmesi gerekmektedir.”

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER