Dünyanın En Çok Uyuyan Ülkesi Belli Oldu

ABD'da yapılan bir araştırma dünyanın uyku alışkanlıklarını ortaya koydu

Dünyanın En Çok Uyuyan Ülkesi Belli Oldu

20 ÜLKEDEN 5 BİN 500 KİŞİ KATILDI

Araştırmanın sonucu "Sciences Advances" dergisinde yayımlandı. 5 bin 500 kişinin katılımıyla 20 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, farklı gruplar arasında düzenli uyku süreleri açısından çok büyük farklar bulunmuyor.

EN AZ VE EN ÇOK UYUYAN ÜLKELER

En az uyuyanlar ortalama 7 saat 24 dakikalık uyku süresiyle Japonlar ve Singapurlular olurken, uykunun tadına en çok varanlar ise ortalama 8 saat 12 dakika ile Hollandalılar olarak belirlendi.  Almanya ise 7 saat 45 dakika ile araştırmanın yapıldığı ülkelerin uyku ortalamasının altında kalıyor.

DÜNYA GENELİNDE EN AZ UYUYAN YAŞ GRUBU ORTA YAŞLI ERKEKLER

Araştırmaya göre dünya çapında en az uyuyan grubu ise orta yaşlı erkekler oluşturuyor.Öyle ki bu yaş grubundaki erkeklerin ortalama uyku süresi tavsiye edilen 7 – 8 saatlik sürenin altında kalıyor.30 – 60 yaş arası kadınlar erkeklerden ortalama 30 dakika daha fazla uyuyor.

BEYİN İÇİN UYKUNUN HER DAKİKASI ÖNEMLİ

Araştırma grubundan Olivia Walch, sonuçlara göre farklı grupların uyku alışkanlıkları arasında çok büyük farklar olmasa da uyku sözkonusu olduğunda her dakikanın önemli olduğunun altını çiziyor.

SONÇLAR ORTALAMA VERİLERİ İFADE EDİYOR

Walch'a göre uyku süresinde yarım saatlik bir fark dahi beynin daha yüksek performans göstermesi ve daha uzun süre sağlıklı yaşam anlamına geliyor. Öte yandan Olivia Walch, sonuçların yalnızca ortalama verilere işaret ettiğini ve bireylerin ne kadar uykuya ihtiyaçları olduğu konusunda belirleyici olmadığını vurguluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER