DOKTORLAR TBMM’YE ÇIKARMA YAPTI

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sona ermesi için, 'sağlıkta şiddet' yasa teklifinin çıkarılmasını isteyen hekimler, günlerdir devam eden nöbet eylemlerinin ardından TBMM'ye çıkarma yaptı

DOKTORLAR TBMM’YE ÇIKARMA YAPTI

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve aralarında Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan'ın da bulunduğu tabip odalarının başkanları, günlerdir devam eden ve sağlıkta şiddet yasasının artık çıkarılması yönündeki taleplerini dile getiren nöbet eyleminin ardından TBMM'ye çıkarma yaptılar. TBMM'de CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile de görüşen hekimler, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının durdurulmasına yönelik yasanın çıkarılmasını istediklerini belirterek, aksi taktirde 'beyaz nöbet' eylemine başlayacakların belirttiler.

MURAT ERKAN DA ANKARA’YA GİTTİ

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Türk Tabipler Birliği ve bağlı oda başkanları olarak sağlık ortamında yaşanan ve durdurulması için yetkililer tarafından hiçbir adım atılmayan ölümcül şiddete karşı, TBMM'den sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasın istediklerini belirttiler. Bu konuda meclisteki siyasi partilerin grup başkanlıklarına sunulan deklarasyonu da açıklayan Erkan, "Bilinmelidir ki, bugünden itibaren benzer bir vahim olayla karşılaşıldığında o sağlık kurumunda sağlık hizmeti duracak, şehirdeki bütün hekimler ve sağlık çalışanları olayı duydukları andan itibaren günün hangi saati olursa olsun o sağlık kurumuna akın edeceklerdir. En yetkili ağızlardan net, kararlı ve sonuç alıcı bir tutum gelinceye kadar ‘işlerine güçlerine’ ara verecek, yaşamlarına sahip çıkmak için ‘sağlıkta şiddete ve bu şiddete seyirci kalanlara karşı’ iş bırakarak ‘Beyaz Nöbet’e başlayacaklardır. Benzer vahim olayların bir daha yaşanmaması, 5 yıldır TBMM’de belirtilen ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarımızın’ kabul edilmesi için ‘Beyaz Nöbet’ çağrısına uymaya, ellerinde yasa çıkarma gücü bulunduğu halde adım atmayan hükümet yetkililerini, söz ve oy hakkına sahip muhalefet partilerini, başta Sağlık Bakanı olmak üzere konunun ilgilisi tüm bürokratları tarihsel sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi.

VATANDAŞLAR ÇAĞRI YAPTI: DESTEK VERİN

Doktorların şiddet içermeyen nitelikli bir sağlık hizmetinin eşit iki tarafı olduğunu da dile getiren Erkan, vatandaşları da doktorların bu konudaki çağrılarına destek vermeye davet etti. Erkan, "Nitelikli sağlık hizmetinin ortak talebimiz olduğundan hareketle, halkımızı da sağlık ortamında şiddeti ortadan kaldırmak için bizlerle yan yana durmaya çağırıyoruz" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER