Doğan: Yüzlerce et üreticisi iflas etti

Türkiye’de yüzlerce et üreticisinin iflas ettiğini ifade eden Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, hayvan ithalatının sorunların çözümü noktasında faydalı olmadığını belirterek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti

Doğan: Yüzlerce et üreticisi iflas etti

Girdi maliyetlerindeki artış kırmızı et üreticilerini olumsuz etkiliyor. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, kurdaki artışların girdi maliyetlerini oldukça yükselttiğini vurguladı. Doğan, hayvan ithalatı ile sorunların çözülemeyeceğini ifade ederek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

‘DEVLETİN ÖNLEM ALMASI GEREKİR’

Başkan Erdal Doğan, “Üreticiler bitme noktasında. Kurda artış girdi maliyetlerini yüzde 100 artırdı. İthalatla üretim artmaz. Üretim yapılabilmesi için sürdürüler bir yapının olması lazım. Sürdürülebilir olması için ise üreticinin kazanması gerekiyor. Türkiye'de yüzlerce et üreticisi iflas etti. Samsun'da ise elinde hayvanı olan üreticilerimiz de elinde kalan hayvanları çıkarmak istiyor. Mazot, gübre, ot, yem pahalı. Bir yılda yem yüzde 100 zamlandı. Son bir ay içerisinde ise yem yüzde 20 zamlandı. Geçen yıl 40 TL'den aldığımız yem bu yıl 80 TL. İthal etle sürdürülebilir yapı sağlanamaz. Türkiye'ye ithal hayvan gelemeye devam ediyor. Türkiye ithal cenneti oldu. Hayvanımızı dışardan ithal ediyoruz. İhraç etmemiz gerekirken ithal ediyoruz. Devletin buna bir önlem alması gerekir. Devletin; üretici birlikleri, tarımsal kooperatifleri ve üreticilerle bizzat oturup sorunları çözmesi gerekiyor. Üretimin sürdürülebilir olması için devletin üreticinin sorunları iyi bilmesi gerekir” diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER