‘Diyanet yıpratılmaya çalışılıyor’

Diyanet-Sen Samsun 1 nolu Şube Başkanı Nevzat Oy, erken yaşta evlilik konusuyla ilgili açıklamada bulunarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yıpratılmaya çalışıldığını belirtti.

‘Diyanet yıpratılmaya çalışılıyor’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamalarının saptırıldığını ifade eden Başkan Oy, “Çocuk yaşta evliliklerin her zaman karşısında duran Diyanet İşleri Başkanlığını her defasında yıpratmak ve itibarsızlaştırmak için bazı odaklar hınca hınç bir gayret içerisine girmiştir. Yapılan bütün eğitim seminerlerinde, öncelikli hususun erken yaşta evliliklerin önünün kesmek olduğu kamuoyunun bilgisindedir” diye konuştu.

DİNİ SORUMLULUKLARA BU YAŞTA BAŞLAYABİLİRLER

Yapılan açıklama hakkında bilgi veren Başkan Oy, “Başkanlığın terimler sözcüğünde açıkladığı husus, kişinin biyolojik gelişiminin iklim şartları açısından da göz önünde bulundurarak, dini sorumlulukların çocuklarda hangi yaşlarda başlayabileceğini tespit etmek için İslam bilginlerinin görüşlerine yer verilmesidir. Bu ifadeler çocuk yaşta evlenebilmenin şartı değildir. Kısaca kız çocukları 9 yaşında erkek çocuklar 12 yasında evlendirilebilir iddiası yapılmamakta kız çocukların erkek çocukların akıl ve buluğ yaşları ortaya konmaktadır” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER