Dışişleri'nden Almanya'daki kafileyle açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'daki bekletilen kafileyle ilgili açıklama geldi.

Dışişleri'nden Almanya'daki kafileyle açıklama

Türkiye'den Almanya'ya gelen 14 kişilik sporcu kafilesinin Alman polisi tarafından sorgulandığı ve grupta bulunan bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı olayın, Almanya'yla son günlerde yaşananlarla alakalı olmadığı ve bir insan kaçakçılığı dosyası olduğunu belirtti.

Türk diplomatik kaynakları, Ankara'dan geldikleri Düsseldorf havaalanında 6 saati aşkın süredir bekletilen gruptaki kişilerden T.Ö'nün, Almanya'ya yasa dışı bir şekilde insan sokmaya çalışmaktan gözaltına alındığı ve hakim karşısına çıkarılacağı açıklamasında bulundu.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu "hususi pasaport" sahibi yolcuların, polis tarafından tercüman aracılığıyla ifadelerinin alındığı belirtildi. Yolcuların, bir karate turnuvası için Almanya'ya geldiklerini söylediği öğrenildi.

Havaalanı polisinin devreye giren Türk yetkililere ilk aşamada, söz konusu yolcularla ilgili sorgulamanın uzun sürebileceği, işlemler bitmeden kimseyle görüştürülmeyecekleri ve daha detaylı bilgi verilmeyeceği açıklamasını yaptığı kaydedildi.

Grupta bulunanların sorgulanmalarının sabah saatlerine kadar sürmesinin beklendiği, Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu Hukuk Müşavirliği yetkililerinin de polisle irtibatta olduğu ifade edildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Almanya Düsseldorf Havaalanı'ndan 14 Türk yolcunun bekletilmesi ve 1 Türk yolcunun gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Açıklamada yolcuların Almanya'yla son günlerde yaşanan gelişmelerle alakası olmadığı ve olayın insan kaçakçılığı olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER