Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a Yönelik Saldırılarını Kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'a çağrıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik sivil halkı da etkileyen saldırılarını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a Yönelik Saldırılarını Kınadı

"SİVİL HALKI DA ETKİLEYEN SALDIRILARI KINIYORUZ"

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, " Ermenistan tarafından 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece temas hattında  Azerbaycan'a yönelik olarak başlatılan topçu ateşleri ve sivil halkı da etkileyen saldırıları kınıyoruz.

"ERMENİSTAN'I ATEŞKESE UYMAYA DAVET EDİYORUZ"

Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.  Ermenistan'ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet ediyoruz" denildi.

Ermenistan'ın,  Azerbaycan topraklarına yönelik işgalinden vazgeçmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"25 YILDIR AZERBAYCAN'IN TOPRAKLARINI İŞGAL EDİYOR"

" Ermenistan yaklaşık çeyrek asırdır  Azerbaycan'ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmaktadır. Söz konusu işgal sona ermediği ve  Ermenistan saldırgan tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riski maalesef mevcuttur. Bu çerçevede,  Ermenistan'ın  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını da göz önüne alarak barışçı yollardan işgale biran önce son vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Yukarı  Karabağ ihtilafının çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu'nun bir üyesi olan  Türkiye, ihtilafa  Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdürecektir.

Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız bugün konuyla ilgili olarak Azerbaycanlı mevkidaşları ile telefonla görüşerek şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz için taziye dileklerini bildirmişlerdir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER