Dev fuar açıldı

Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı yapılan törenle açıldı. Fuarın açılışında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, fuarın Samsun, Karadeniz ve Türkiye açısından olumlu sonuçları olacağını söylediler.

Dev fuar açıldı

ULUSOY: UN İHRACATINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Un ihracatında çok büyük bir artış yaparak dünya birincisi olduklarını vurgulayan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Türkiye’de tarım sektörü kendine özgü sorunlara sahip. Küçük ölçekli işletmeler olması, kırsal nüfusun giderek azalması ve kırsaldaki nüfusun aynı zamanda da yaşlanıyor olması tarımımızın önündeki önemli sorunlar olarak görülüyor. Şu anda artan girdi maliyetleri, döviz kurlarının artması da önemli sorunlar halinde. Bunlarla moralimizi bozmaya gerek yok. Çünkü karşılığında çok önemli fırsatlarla karşı karşıyayız. Teknoloji ile ilgili fırsatlar dünyayı artık öyle hızlı değiştiriyor ki hiç beklemediğimiz yerden inanılmaz olaylarla karşılaşabiliyoruz. Fuarların bir özelliği de tarımla uğraşan insanların teknolojiye, bilgiye erişmesine vesile olacak. Bu teknolojiyi sağlayan kişilerle de iletişim halinde olacaklar. Bu fırsatları değerlendirdiğimizde tarımımızın daha da ileriye gideceğine inancımız tam. Temsilcisi olduğum un sektörü 2003 yılında dünyanın 24’üncü ihracatçısıyken, 2014 yılından beri dünya birincisi ve tonajını 16’ya katladı. Böyle bir artışın sebebi erişim, lojistik ve teknolojiyi iyi bir şekilde kullanmaktır. Tarımda da bunun hızla gerçekleşeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

VALİ KAYMAK: FUARLAR SEKTÖRE İVME KATIYOR

Fuarların ilgili olduğu sektörlere ivme kazandırdığını belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Samsun, eski özelliği olan fuar kenti özelliğini gittikçe geri kazanıyor. Bu fuarlar sektörlerine büyük ivme kazandırıyor. Bulunduğumuz coğrafya büyük tarım alanlarına sahip. Samsun tarım potansiyeli çok yüksek şehirlerden bir tanesi. Bu potansiyel çok daha iyi bir şekilde kullanılabilirdi. Samsun’da bugüne kadar çok güzel şeyler yapılmış ama biz de var olan şeylerin üstüne daha iyi olarak ne koyabiliriz diye çalışıyoruz. Samsun eskiden göç veren bir ildi, artık göç alan bir oldu. Göç almak Samsun’un eğitim, sağlık, spor gibi alanlarda ileride olmasından kaynaklanıyor. Bu fuarın, Samsun ve ülkemiz tarımı açısından olumlu yansımalarının olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Protokol üyeleri açılışın ardından stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldılar. Fuar 30 Eylül’de sona erecek.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER