'Derneklerimiz fedakarca çalışıyor'

Ladik’te ‘Tirit Gecesi’nde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin “Derneklerde görev yapan insanlar gönüllü olarak hizmet yapıyor. Maaş almıyor ama zamanından da parasından da fedakarlık yapıyor” dedi

'Derneklerimiz fedakarca çalışıyor'

Ladikliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nce ‘16. Geleneksel Tirit (Serit) Gecesi’ düzenlendi. Atakum Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen gecenin açılış konuşmasını yapan Ladikliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Bilgin, tiridin Ladik’in başlıca yemeklerinden bir tanesi olduğunu ve bu yemeği herkese göstermek için böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

İKİZ: TİRİDİN PATENTİNİ ALDIK

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, 16 yıl önce tiridi ne Samsun’da ne de Türkiye’de bilenin olmadığını belirterek, "Bu sürede Samsun İç Bölge Belediyeler Birliği olarak Havza, Kavak, Ladik, Asarcık ve Vezirköprü olarak patentini de TSE’den aldık. Şu anda Türkiye’de sadece patenti Samsun’un bu 5 ilçesine aittir. Ne Kars’ta ne Yozgat’ta ne de başka yerde tiridin patenti yoktur. Sadece Samsun’da bizde vardır" dedi.

ÖZBALCI: LADİK EMİN ELLERDE

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Ladik’in emin ellerde olduğunu ifade ederek, "5 yıl önce emanet ettiğiniz ilçemi şerefimle, namusumla, 1 kuruş bile esnafa borcu olmadan, devlete olan borçlarını yapılandırmış, tırnağıyla kazıyarak belli bir noktaya getirmiş bulunuyorum. Belediyemiz emin ellerde" diye konuştu.

TOK: İNSANLARIN BİR ARAYA GELMELERİ ÖNEMLİ

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, tirit gecesinden ziyade insanların bir araya gelmeleri, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının artmasının önemli olduğunu vurguladı.

ŞAHİN: TİRİT SAMSUN’UN ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERİ HALİNE GELDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Atakum Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin ise tiridin Samsun’un bir değeri olduğunu aktardı. ‘Samsun’un nesi var?’ denildiğinde birçok şeyi olduğunu ifade eden Başkan Şahin, "Ama bu 5 ilçemizin oluşturduğu bir değer Samsun’un çok önemli bir değeri haline geldi. Avrupa’da da birçok yerde tirit geceleri yapılıyor. Ladik Samsunumuzun önemli bir ilçesi. Tarihi bir ilçe. Ladik’te kayak merkezinin olması, kaplıcanın olması ve orada OKA’nın da destekleriyle Ambar Köyü’nün de devreye girmesiyle birlikte Ladik önemli bir turizm merkezi olacaktır. Bu hizmetlerin yapılması ve derneklerin çalışması çok kolay değil. Derneklerde görev yapan insanlar gönüllü olarak hizmet yapıyor. Maaş almıyor ama zamanından da parasından da fedakarlık yapıyor. Bu fedakarlığı yapan tüm dostlardan Allah razı olsun" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından yapılan yemek duasıyla gece sona erdi. Geceye ayrıca, AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, AK Parti Ladik Belediye Başkan Adayı Nurhan Yapıcı Özel, STK temsilicileri, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER