Deniz sezonu açıldı boğulmalara dikkat!

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla Samsun’da deniz sezonu açıldı ancak Karadeniz sahilinde sıklıkla görülen rip akıntısı, kum kayması gibi nedenlerle yaşanan boğulma vakaları korkutuyor

Deniz sezonu açıldı boğulmalara dikkat!

Samsun'da deniz sezonunun açılmasıyla birlikte halkın yoğun kullandığı sahil şeridinde yaşanan boğulma olayları vatandaşları korkutuyor. Geçen yaz sezonunda Samsun sahillerinde 200’e yakın boğulma vakası yaşandı ve bu vakalarda 13 kişi hayatını kaybetti.

RİP AKINTISINA BROŞÜRLÜ ÖNLEM

Karadeniz'de görülen 'çeken akıntı'nın neden olduğu boğulmalara karşı vatandaşları uyaran yetkililer, belediyelerin sahillerde daha sıkı önlem alması gerektiğini belirtiyorlar. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polis (TDP) Şube Müdürlüğü ekipleri, deniz polisi ve zabıta ile birlikte, denize giren vatandaşlara 'Güvenli Sahil Projesi' kapsamında Türkçe ve Arapça uyarıların bulunduğu broşürler hazırlattığı öğrenildi.

VATANDAŞLAR UYARILACAK

Denizde muhtemel boğulma vakalarının önüne geçmek için Samsun Emniyet Müdürlüğü, il merkezinde ve ilçelerindeki sahil kenarlarında vatandaşları bilinçlendirecek, bu kapsamda Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü, zabıta ve deniz polisi ekipleri, Atakum ilçesinde denize giren vatandaşları uyaracak. Broşürlerde Karadeniz sahilinde sıklıkla görülen rip akıntısı, kum kayması, dalgalı günlerde denize girilmemesi, güvenlik şamandıralarının geçilmemesi, ikazlara uyulması konusunda uyarılar yer alıyor.

5 YILDA 100 KİŞİ BOĞULDU

Yapılan bir araştırmaya göre Samsun'da sadece 2005-2010 yılları arasındaki 5 yılda 100 kişi suda boğulma sebebiyle hayatını kaybetti. Boğulma olaylarının en fazla görüldüğü ilçelerin başında 19 Mayıs, Atakum, Çarşamba ve Bafra geliyor.  

Gülsüm ATİK  

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER