DEMİR GİBİ PROJELER

Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, ‘100. Yılımızda Kurtuluştan Şahlanışa’ sloganıyla hazırladığı 2019-2024 Samsun projeleri belli oldu

DEMİR GİBİ PROJELER

AK Parti’den Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, dün akşam saatlerinde düzenlediği lansman ile projelerini kamuoyuna açıkladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri Ömer Halisdemir Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Ahmet Demircan, Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve yönetim kurulu üyeleri, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ve yönetim kurulu üyeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçe belediye başkanları, AK Parti ve MHP Samsun Kadın ve Gençlik Kolları, STK yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

AKSU: YEREL YÖNETİM DEMEK MİLLETE HİZMET ETMEKTİR

Programın açılış konuşmasını yapan Ersan Aksu, “Yerel yönetimler, demokrasinin en temel kurumlarıdır. Yerel yönetimler kentimizin ve ülkemizin kalkınmasının temeli, ilk ayağı ve başlangıcıdır. Yerel yönetim demek, ülkeye ve millete hizmettir. AK Parti olarak bizim millete liyakatımız, kente, ülkeye ve millete hizmet etmektir. Bizler belediyeciliği ve siyaseti, halka hizmet vasıtası olarak görmekteyiz. Bizler millete gönülden hizmet şiarıyla çalışıyoruz. Bizim gönlümüzde yatan memleketimizdir, milletimizdir ve Samsun’umuzdur” diye konuştu.

KARAASLAN: BİRLİKTELİĞİMİZ CUMHUR İTTİFAKI’YLA SÜRECEK

Çiğdem Karaaslan ise, “Önümüzdeki dönemde engin birikimi ile siyasi projeleri ile çok deneyimli ve ama bu deneyimin yanında hiç kaybetmediği ilk günkü aşkla Gönül Belediyeciliği yoluna çıkan sayın Mustafa Demir beye başarılı çalışmalar ve bu çalışmalarının kentimize hayırlar getirmesini diliyorum. Önümüzdeki 31 Mart seçimleri için güçlüyüz. 15 Temmuz’da meydanlarda kurduğumuz gönül birlikteliğimizi, bu seçimlerde Cumhur İttifakımızla devam ettireceğiz. Şehrimizi hem ekonomi, hem sosyal, hem kültürel ve her alanda standartlarını yükseltmek için çalışacak Mustafa Demir’e başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

DEMİR: SAMSUN ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR, İNSANLARI DA ÖYLE…

Karaaslan’ın konuşmasının ardından kısa bir tanıtım filmi seyrettirildi. Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan Mustafa Demir, “Samsun çok özel bir şehir, her yeriyle özel bir şehir. Coğrafyası güzel. Kuzeyin başkenti. Ovalarıyla, ormanlarıyla, deniziyle, gölleriyle, 4 ulaşım ağını içerisinde barındıran, Yaradan’ın birçok şeyi bahşettiği çok özel bir şehir. Bu şehrin insanları da çok özel. Bugün bayrağımız dalgalanıyorsa, bunun ilk adımları Samsun’da yani İlkadım’da atılmıştır. Hepimizin hedefleri var. Bu hedeflere ulaşma noktasında Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

PROJELER 100. YIL LOGOSU ÜZERİNDEN TASARLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünü dikkate aldıklarını ve projelerini 100. yıl logosu üzerinden geliştirdiklerini kaydeden Mustafa Demir, ön konuşmasının ardından proje tanıtımına geçti. Demir, hayata geçirmeyi planladığı projeleri detayları ile katılımcılara tek tek sundu.

11 BAŞLIK ALTINDA PROJELER

Merakla beklenen vaatlerini Samsunluya tanıtan Mustafa Demir, projelerini 11 başlık altında topladı. Bu projeler; Şehir Planları, Altyapı ve Ulaşım, Kentsel Dönüşüm, Benzersiz Şehir Samsun, Akıllı Şehir Samsun, Çevre Dostu Samsun, Sosyal Belediyecilik, Yatay Şehirleşme, Halkla Birlikte Yönetim, Tasarruf ve Şeffaflık, Değer Üreten Şehir başlığı altında duyuruldu.

ŞEHRİ PLANYACAK

Mustafa Demir’in ‘Şehir Planları’ altında duyurduğu proje başlığında, altyapı ve ulaşım ilk sırada yer aldı. Şehir planlamalarında uzun vadeli ihtiyaçları gözeten ve hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceklerini belirten Demir, “İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız” vurgusu yaptı. Demir ayrıca, yapılan çalışmalar hakkında da sivil toplum kuruluşları ve özel sektör firmalarının fikirlerine başvuracaklarını, kararları demokratik katılım ve uzlaşma ile alacaklarını belirtti. 

ALTYAPI VE ULAŞIM

-Ulaşımda araç trafiği iyileştirme projeleri: Araç trafiğini rahatlatmak için kavşak düzenlemeleri yeniden yapılarak trafikte bekleme süreleri en aza indirilecek. Dikey yol bağlantıları güçlendirilecek.

-Merkez ve ilçelerde otopark sorunu kalkıyor: Otopark sayıları arttırılacak. Bu amaçla oluşturulacak yeni otopark alanlarının üstyapıları yeşil alan olacak. 

-Hafif Raylı Sistem uzatılıyor: Raylı sistem; doğuda Tekkeköy’den Çarşamba Havalimanı’na kadar, batıda OMÜ kampüs içinden Taflan’a uzatılacak.

-Şehir trafiğine alternatif bisiklet ve yaya yolları: Bisiklet park alanları yapılacak.

-İlçe merkez ve bağlı mahallelerde asfalt, kaldırım, içme suyu, yağmur suyu, menfez ve dere geçiş köprüleri gibi altyapı hizmetleri tamamlanacak.

-Samsunlunun birçok vesayet değiştirerek, çileye dönmüş ulaşım sorunu tek çatı altında toplanacak olan Merkez Akıllı Terminali ile çözülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Mustafa Demir, kentsel dönüşüm projeleri hakkında, “Kentsel dönüşüm kavramını Samsun’a amacına uygun bir şekilde hayata geçireceğiz. Kentsel dönüşümü, en nitelikli şekilde kentimize uygulayacağız. Kentiçi sanayi siteleri kentsel dönüşüm projelerimiz ile kent dokusunun dışındaki alanlarda vizyonel projelerimizi hayata geçireceğiz. Gülsan Sanayi Sitemizin şu anda yer aldığı alanda yapılacak düzenleme ile 202 dönümlük alan üzerinde Cuma Camii hayata geçireceğiz. Camimiz bölgesinde ciddi çevre düzenlemeleri yapacağız. Burada ise vatandaşlarımız, keyifle vakit geçirebilecek. Cami projemize entegreli olarak, buradan Batıpark bölgemize Atatürk Bulvarı üzerinden uzanacak bir köprü inşa edeceğiz. Köprümüz betondan ibaret olmayacak. Vatandaşlarımız gezme ve vakit geçirme imkanı bulacaklar. Köprümüzün üzerinde hediyelik eşya gibi birçok satış alanları yaparak, vatandaşlarımıza bu hizmeti de vereceğiz” dedi. Kentsel dönüşümün ikinci etabından söz eden Mustafa Demir, “İlkadım ve Canik ilçelerinde yer alan mahallelerimizin her bölümü kentsel dönüşüme muhtaç durumdadır. Ada bazlı ve bina bazlı tespitler yapacağız. Dayanıksız ve kullanılamaz yapılar varsa yıkıp yapacağız. Ada bazındaysa yenileme çalışması yapacağız. Bina bazındaysa söz konusu adaya uygunluğu anlamında çalışma yapacağız. Kentsel yenileme dediğimiz, yıkıp yapma tarzı bir yenilemeyi yaparsak Samsun’u geliştiririz. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın da uygulamaları bu yöne kaldı. Bakanlığımızın ve milletvekillerimizin desteği ile alacağız. Burada hedefimiz, tek tip dönüşüm uygulamaları yerine bölgesel ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını göz eden uygulamalar üretmek olacak. Yapı stoğu dışarısındaki projelerimiz ve kentsel dönüşüm uygulamalarımızla hiçbir vatandaşımız madden ve manen kayba uğramayacak. Belediyenin asil görevi vatandaşları kayba uğratmak değil, onların standartlarını yükseltmek ve kenti geliştirmektir. Bu anlamda kimsenin kafasında bir soru işareti kalmasın” ifadelerini kullandı. Demir’in kentsel dönüşüm projesi başlığı altında açıkladığı 7 proje şu şekilde:

-Mert Irmağı düzenlemesi: Mert Irmağı rehabilete edilecek ve temiz akması sağlanacak. Kötü koku bertaraf edilerek cazibe merkezi haline getirilecek.

-Samsun Yeni Kültür ve Kongre ve Sanat Merkezi: Samsun kültür ve sanat anlamında tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yeni merkezine kavuşacak.

-Samsun, İlkadım, Canik Kentsel Yenileme ve Geliştirme ve Dönüşüm projeleri: İlkadım, birinci öncelik kentsel dönüşüm alanıdır. Canik ilçesinin eski yapı stoğunun yeni ve yaşanılabilir yapılara dönüştürmesi adına düzenlemeler yapılacak.

- İlkadım Anakent İş Merkezi, Otopark ve Yaşam Alanı projesi: Bankalar Caddesi’nde anakent iş merkezinin yerine yeraltı otoparkı yapılarak üstü yeşil alan olarak planlanacak.

-Saathane Turizm Ticaret merkezi Projesi: Saathane Meydanı’nın eski cazibesinin kazanılması adına ortak akıl ve halk oylaması ile yürütülecek çalışmalar yapılacak.

-Samsun Fuar, Kültür, Turizm, Ticaret, Eğlence ve Yaşam Merkezi: Samsun eski fuar alanının eski cazibesini kazandırmak adına yeni düzenlemeler yapılacak.

BENZERSİZ ŞEHİR SAMSUN 

Demir’in bu başlık altındaki projeleri turizmin geliştirilmesi yönelik olması dikkati çekti. Bu başlık altındaki projeler ise şu şekilde:

-Samsun kentinin ata sporları da dahil Gençlik ve Spor Merkezi olarak markalaştırılması

-Kurtuluş Yolu Düzenleme Projesi

-Şahinkaya Kanyonu'nun Doğa Sporları Merkezi’ne dönüştürülmesi

-Samsun, İncesu, Altınkum, Çatalçam, Taflan Sahil Şeridi Projesi

-7/24 Kütüphane

-Canik Doğu Park Yaşam Merkezi Projesi

AKILLI ŞEHİR SAMSUN

Demir’in açıkladığı projeler içerisinde Akıllı Şehir de ilgi uyandırdı. Demir, bu projelerle belediye hizmetlerine erişimden ulaşımın, enerjinin, binaların, cihazların yönetimine kadar günlük hayatı kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceklerini söyledi. Samsun Akıllı Şehir projesi; Akıllı Kent Sistemi, Kavşak Yer Sistemi, Toplu Taşıma Akıllı Rota Sistemi, Değiştirilebilir Mesaj İşaretleri, Kent İçi Aydınlatmada Enerji Tasarrufu ve Yeşil Enerji projeleri ile Bilgi Teknolojileri Kampüsü projesinden oluştu.

ÇEVRE DOSTU SAMSUN

“Rabbimizin bize emanet ettiği tabiat içinde, canlı veya cansız tüm varlıklarla birlikte uyum içinde bir hayat sürdürebilmemizi sağlayacağız” diyen Demir, Çevre Dostu Samsun projelerini şu şekilde sıraladı: 

-Sıfır Atık Projesi

-Samsun Millet Bahçesi

-Samsun 19 Mayıs Stadı Millet Bahçesi Dönüşüm Projesi

-19 Mayıs Sarıgazel Hayvanat Bahçesi/ Kent Ormanı/ Dinlenme Kompleksi Projesi

-Samsun Sanayi Tesislerinde Arıtma-Sıfır Kirlilik Projesi

-Atık Su Şebekesi ve Tesislerin Modernleştirilmesi, Atık Terfi Merkezleri Rehabilitasyon Projeleri

SOSYAL BELEDİYECİLİK

“Sosyal Belediyecilik anlayışımızı, tüm mağdur ve mazlumlarla birlikte ailelerimize, çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza, yaşlılarımıza ve engellilerimize hizmet verecek şekilde genişleteceğiz” diyen Demir’in işte yüzleri güldürecek projeleri: 

-Çocuk Köyü

-Atakum - 19 Mayıs Arası Sahil Şeridi Sağlıklı Yaşam Projeleri

-Semt Spor Sahalarının Genişletilmesi Projesi

-Çocuk Sokakları

-Amatör Spor Kulüpleri Altyapılarının Geliştirilmesine Yönelik Projeler

-Çocuk Odaklı Eğitim ve Spor Merkezleri

-Kadın Eğitim ve Kültür Geliştirme Merkezleri

-Engelleri Üretime Kazandırma Projeleri

-Yaşlı Bakım ve Yaşam Merkezleri

-Samsun ve İlçeleri Aşevleri Projeleri

-Bağımlılar Tedavi, Rehabilitasyon ve Hayata Kazandırma Merkezi Projeleri

-Kapalı Pazar Yerleri

YATAY ŞEHİRLEŞME, BİRLİKTE YÖNETİM VE TASARRUF VE ŞEFFAFLIK

Yatay şehirleşmenin yeni dönemdeki şehircilik vizyonunun merkezinde yer alacağını aktaran Demir şöyle dedi: “Halkla birlikte yönetim ilkesiyle, belediye faaliyetleriyle ilgili kararlara, şehir sakinlerinin, özellikle de muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının en üst seviyede katılımını temin edeceğiz. Bu alanlar Genç Masa ve AK Masa. Tasarruf ve şeffaflık da yeni dönemde belediyemizde çok daha önemli bir yönetim ilkesi haline gelecektir.”

DEĞER ÜRETEN ŞEHİR

“Değer üreten şehir ile AK Parti belediyeciliğini bir üst aşamaya taşıyoruz” diyen Demir bu başlık altındaki projelerini şu şekilde sıraladı: 

-Yurt Dışı Fuarlarında Samsun'un Tanıtılması Projeleri

-Samsun ve Çevresinin Yöresel Mutfağının Geliştirilmesi Projesi

-Samsun Karadeniz Film Festivali

-Yöresel Ürünlerin Sergileneceği Alanların Oluşturulması ve Pazarlanmasına Yönelik Projeler

-Kırsal Kalkınma İçin Turizm Köylerinin Geliştirilmesi Projesi

-Doğa Turizmine Yönelik Alan Düzenleme Projeleri

-Kuş Cenneti Bungalov Tipi Konaklama Merkezi Projesi

-Terme Su Basar Ormanı Karavan Turizmi Geliştirme Projesi

-Havza Kurt Köprüsü Turizm Kültür Projesi

-Ladik Akdağ Kayak Turizmi Merkezi Projesi

-Ladik Gölü ve Çevresi Düzenleme Projesi

-Ayvacık Turizm Merkezi Projesi

-Vezirköprü Kunduz Turizm Kültür Spor Kompleksi Projesi

-Yakakent Meydanı Deniz İskelesi Projesi

-Terme ve Atakum Otel, Kongre Merkezi Projesi

-Yakakent - Alaçam, Tekkeköy - Canik Turizm Amaçlı İmar Planı ve Uygulama Projeleri

-Yeni Samsunspor Tesisleri

-İstiklalden İstikbale 1919 Projesi

-OSB ve Küçük Sanayi Siteleri

-Ekonomi Ticaret Merkezi Projeleri

-Eğitim, Kültür ve Sanat Merkezi Projesi

-Tarımsal Zirai Üretimlerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Projesi

-Örtü Altı Bitki (Seracılık) Üretiminin Desteklenmesi Projesi

-Sertifikalı Tohum Desteği Projesi

-Örtü Altı Çiçek Üretiminin Desteklenmesi Projesi

-Balıkçılığın Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Projesi

-Kanatlı Hayvanların Üretilmesi ve Desteklenmesi Projesi

-Hayvancılığın Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Projesi

-Lise Caddesi Okullar Bölgesi Rehabilitasyon Merkezi

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER