DEMİR BAŞKAN

31 Mart yerel seçimlerinde Samsunlular, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı'ndan yana karar kıldı. 60'ncı hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanı olan Mustafa Demir, Samsun'un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi

DEMİR BAŞKAN

31 Mart yerel seçimlerinde Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir kazandı. Seçim kampanyasını 'Kurtuluştan Şahlanışa Samsun' sloganı üzerine kuran, açıkladığı istihdam ve kentsel dönüşüm projeleriyle büyük ilgi uyandıran Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Mustafa Demir, güçlü rakiplerini geride bırakarak, Samsun'un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

İKİ GÜÇLÜ ADAYI GERİDE BIRAKTI

AK Parti Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını, Mustafa Demir ile açık ara farkla kazandı. Millet İttifakı'nın adayı Hayati Tekin ve Bağımsız aday Samsun Milletvekili Erhan Usta ile yarışan Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Mustafa Demir, yüzde 47.46 oy oranı ile Samsun'un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Dün yapılan yerel seçimde Milet İttifakı'nın İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve CHP eski Milletvekili Hayati Tekin yüzde 27,49 oy oranıyla ikinci sırada yer alırken, MHP'den ihraç edildikten sonra sürpriz bir şekilde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız aday olduğunu açıklayan Erhan Usta ise  yüzde 20 oy aldı.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA COŞKULU MİTİNG

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Mustafa Demir, başkanlığının kesinleşmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, kendisine gösterilen teveccühten dolayı Samsunlulara teşekkür etti. Demir, Seçim sürecinde 31 Mart gününe kadar çalışmalarını sürdüren tüm teşkilatlara teşekkürlerini sunarak, “Kar demeden, soğuk demeden ve dur durak bilmeden çalışan tüm gönül erlerine teşekkür ederiz. Hayırlı bir neticeye ulaştık ve önümüzdeki beş yıl ilçe belediye başkanlarımızla beraber artık büyükşehir, ilçe ayrımı yok. Artık güç birliği ile birlikte vadettiğimiz projeleri, sabah namazı itibariyle mesaiye başlayıp beş yıl boyunca gece gündüz çalışarak başaracağız. Huzurlarınızda bunun sözünüzü veriyoruz. Samsun’da istihdam başta olmak üzere her alanda 7’den 70’e tüm Samsunlu kardeşlerimizin hayatına dokunan, hayatını güzelleştiren ve onları mutlu eden belediyecilik hizmetlerini sizlerle beraber sergileyeceğiz. Burada bulunduğunuz ve akın akın buraya geldiğiniz için hepinizden Allah razı olsun. Samsun ve Türkiye’de çok güçlü bir mesaj verdiniz. Bu seçimde genel seçim etkisi olarak Cumhur İttifakı’nın zafiyete uğramasını bekleyenler hüsrana uğradı. Onları hüsrana uğrattınız, sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

MUSTAFA DEMİR KİMDİR?

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Mustafa Demir, 18 Ocak 1961'de Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitiren Demir, 4 yıl kamu hizmetinden sonra mimarlık, yapı müteahhitliği ve ticaretle uğraştı. Atakum Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde de bulunan Demir, AK Parti'nin Samsun'da kurucu il başkanlığını üstlendi. 22, 23 ve 24. dönemde AK Parti'den Samsun milletvekili seçilen Demir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Demir, 60. Hükümette ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini de yürüttü.

Gülsüm ATİK

Gazete Gerçek

Mustafa Döver1

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER