Davutoğlu'ndan Sonra Düşük Profilli Bir Başbakan Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir dönem konuşma metinlerini hazırlayan ve bu sabah Erdoğan ile görüşen AK Partili vekiller arasında yer alan Ankara Milletvekili Aydın Ünal Ünal, Habertürk TV'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı, Erdoğan'ın aklındaki yeni başbakan profilini çizdi.

Davutoğlu'ndan Sonra Düşük Profilli Bir Başbakan Olacak

AK Parti'deki yeni dönemi "yumuşak geçiş" olarak değerlendiren Ünal'ın açıklamaları şöyle:

"BİZ 21 AY BOYUNCA HİÇBİR ŞEYİ KONUŞMADIK"

" - Diğer partilerde göremeyeceğiniz bir değişim sürecini yaşıyoruz. Biz 21 ay boyunca hiçbir şeyi konuşmadık. Sayın  Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki meseleler konuşulmaz. Aile içindeki mahrem konular ama, çok kolay geçmiş bir süre değildi.

- Bu sorunlar ortalığa dökülmeden çözüme kavuşuyor.

- Sütliman bir süreç yaşamadık.

"GÜÇLÜ CUMHURBAŞKANI, GÜÇLÜ BAŞBAKAN İLE TÜRKİYE İYİ İDARE EDİLEMEDİ"

- Sayın Başbakanımız da ifade etti, Sayın Cumhurbaşkanımız "Güçlü cumhurbaşkanı, güçlü başbakan" demişti. Ama böyle olduğu zaman  Türkiye'nin iyi idare edilmediğini gördük. Güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü başbakanın iyi sonuçlar doğurmadığını gördük.

- İkisini itham etmek mümkün değil.

"İLİŞKİLERİ HEP SORUNLUYDU"

-  Cumhurbaşkanı ile Başbakan'ın ilişkileri hep sorunluydu. Birbirlerini çok iyi tanıyan iki isim buna rağmen görüş ayrılıkları ortaya koydu.

- Çok yumuşak bir geçiş gerçekleşti.

- Bu süreç Cumhurbaşkanımız tarafından yönetilmiş bir süreç değildir."

"BUNDAN SONRA GELECEK BAŞBAKANIN PROFİLİ DAHA DÜŞÜK OLACAK"

"Bundan sonra gelecek başbakanın profili daha düşük olacak" diyen Ünal, Erdoğan'ın daha etkin olacağını belirterek, "Artık fiili başkanlık sitemine geçmiş bulunmaktayız ve başbakanlar eskisi gibi olmayacak bundan sonra. Cumhurbaşkanlarının güçlü olduğu, başbakanlarının profilinin biraz daha düşük olduğu, bir nevi teknik işlerle uğraştığı fiili sürece geçiyoruz. Fiili olarak oluşan durum bundan sonra da devam edecek.  Türkiye açısından daha sağlıklı olacak"diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER