Davutoğlu: Bugün Tarihi Bir Gün

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Juncker ortak açıklama yaptı.

Davutoğlu: Bugün Tarihi Bir Gün

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB-Türkiye zirvesi sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

"TARİHİ BİR GÜN"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bugün iki sebepten dolayı tarihi bir gün. İlk olarak bugün Türkiye'de Şehitler Günü. Bugün tarihi bir gün, çünkü Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık"

Çok önemli bir anlaşmaya vardık. Bugün AB ve Türkiye'nin aynı geleceğe sahip olduğunu gördük. Suriye'deki mülteci krizinin çözümünde işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu gördük.

YASAL GÖÇMENLERE CESARET VERECEK

Türkiye ile AB arasında daha stratejik bir ilişki olmalı. Yapılan anlaşma yasal göçmenler için cesaret verecektir.  Adil olarak yükün paylaşılması konusunda hem fikir olduk.  3 milyar avro önümüzdeki hafta kullanılmaya başlanacak. Hem Türkiye hem de Suriye'de ihtiyaç sahiplerine yardımcı olacağız.

Vize serbestisi, geri kabul anlaşmasının bir uzantısıdır. Haziran'da vizelerin kaldırılmasını bekliyoruz. Vize serbestisi için kalan 35 koşul Mayıs sonunda bitecek. AB de bu konuda üzerine düşeni yapmalı.

"HAYAL KIRIKLIĞIMI DA DİLE GETİRDİM"

Terör hepimiz için büyük bir tehdittir. Terör nereden gelirse gelsin beraber çalışmalıyız. 72 milyon Ankara'daki saldırının kurbanlarının yasını tutarken, aynı terör örgütünün buraya çok yakın bir yerde sembolleriyle terör eylemlerini destekleme şansını bulmasından dolayı hayal kırıklığımı dile getirdim. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmamalı. DAEŞ, PKK aynıdır. Kurbanları aynıdır."

"Türkiye'nin göçmenlere karşı tavrına dair olumsuz bir yanıt almadık. Bu benim için gurur verici bir şey.  Dünya bunu takdir ediyor. Yüzde 10 işsizlik olan bir ülkede halkımız kamplara karşı çıkmadı. Suriyeli olmayanlar için geri kabul merkezleri oluşturulmalı. Göçmenlere bir maceracı gibi davranmamalıyız. Ders almak isteyen bizden faydalanabilir."

"33. fasıl kesinlikle açılacak. Blok edilen fasılların açılması ize hızlandırılacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçeğin bir yüzünü açıkladı. Bazı Avrupalılar göçmenlere para atıyorlardı, 'Müslümanların Avrupa'da yer yok' diyen siyasetçiler var, bazı gazeteciler tekme atıyorlar kaçan göçmenlere. Avrupa gerçeğinin öbür yüzünü her zaman eleştireceğiz.

TUSK: ANLAŞMAYA VARDIK

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un açıklaması şöyle:
"Çok dengeli bir anlaşmaya vardık. Krizin çözümü için Balkan ülkelerine de görev düşüyor. 33 nolu faslın açılması için anlaşmaya vardık.Tüm düzensiz göçmenlerin 20 Mart itibariyle Türkiye'ye dönmesine karar verdik. Geri kabuller birebir prensibiyle yapılacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER