Cumhurbaşkanı Erdoğan,Trabzonspor'un yeni stadını açıyor

24 Kasım 2013'te temeli atılan ve geçen sürede çalışmaları sona eren tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Trabzonspor'un yeni stadını açıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akyazı Spor Kompleksi'ne geldi ve protokol tribününde yerini aldı...

19:00: İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla okundu...

Akyazı Spor Kompleksi'nde müthiş bir ışık gösterisi yapıldı...

 

Akyazı Spor Kompleksi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Millet eğilmez, Türkiye yenilmez" tezahüratlarıyla inledi...

19:10: Şehitlerimiz için Kuran'ı Kerim okundu...

GÖSTERİ MAÇI YAPTILAR

Resmi açılış öncesinde statta Trabzonspor belgeseli gösterildi, bordo-mavili eski futbolcular bir gösteri maçı yaptı. 80 Jenerasyonu'nda Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, Mehmet Ekşi, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan, Ali Yavuz, Hüsnü Özkara, Hüseyin Tok ve Turgay Semercioğlu forma giyerken, 90 Jenerasyonunda ise Metin Aktaş, Jacek Cyzio, Çağdaş Atan, Ünal Karaman, Orhan Kaynak, Lemi Çelik, Hami Mandıralı, Hamdi Aslan, İbrahim Yattara, Fatih Tekke ve Burak Yılmaz forma giydi.

İŞTE AKYAZI SPOR KOMPLEKSİ'NİN ÖZELLİKLERİ

Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

 

Akyazı Spor Kompleksi'nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.

AKILLI ÇATI ÖZELLİĞİ

Toplam 6 bin 500 ton çelik kullanılan çatının çevre dostu olarak kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliği ise dikkati çekiyor. "Akıllı çatı" olarak bilinen smart roof sistemi kullanılan stat, bu özelliğiyle dünyada beşinci, Türkiye'de ise bir ilk olarak tarihe geçecek.

 

Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün alanına sahip stadın çatısı 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın oluşturduğu hava kirliliğini temizleme kapasitesine eş değer konumda bulunuyor.

41 BİN KİŞİLİK

Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor. İlkleri barındıran statta 80 metrekare olan skorbord, 7,5 megapiksel aralığında olmasıyla da Türkiye'de yine tek olma özelliğini taşıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER