Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlişkileri düzeltmek istiyoruz ancak ilk adım Türkiye'den gelmeli" diyen Rusya lideri Putin'e cevap geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e Yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Afrika ziyareti öncesi Adnan Menderes Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

"RUSYA NASIL BİR İLK ADIM BEKLİYOR?"

Rusya lideri Vladimir Putin, ilişkileri düzeltmek istediklerine ancak ilk adımın Türkiye'den gelmesi gerektiğine yönelik bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklama üzerinden Türkiye-Rusya ilişkilerine değinen Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor onu anlamakta zorlanıyorum. Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Rusya ile münasebetleri bozmak isteyen de biz değiliz.

"PİLOT İÇİN TÜRKİYE'Yİ FEDA ETTİ"

Kaldı ki Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür.

Biz burada Rusya ile münasebetleri yeniden geliştirmenin yeniden farklı bir konuma taşımanın gayreti içinde olmalıyız diye düşünüyorum. Umarım bu sıkıntı bir an önce aşılır ve Türkiye ile Rusya son 10 yılda atılan adımları atmaya devam eder."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER