CUMHUR İTTİFAKINDA SAMSUN DEPREMİ

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman’ın, ‘MHP'nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim’ sözleriyle başlayan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, ‘Samsun'da ittifak olmazsa olmazımız değil’ sözleriyle devam eden gerginlik, Cumhur İttifakı’nın Samsun ayağında tam bir depreme neden oldu. AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ile MHP İl Başkanı Taner Tekin görevden alındı, Erhan Usta Bahçeli’nin talimatıyla disipline verildi

CUMHUR İTTİFAKINDA  SAMSUN DEPREMİ

AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman’ın bir internet sitesinde, “MHP ile Samsun’da ittifaka ihtiyacımız yok. MHP'nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce hatırladığım kadarıyla 5 ilçe yönettiler" açıklamalarının ardından, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın “Samsun’da ittifak olmazsa olmazımız değil. İlkadım, kırmızı çizgimiz" sözleriyle çatırdayan Cumhur İttifakı görüşmelerine, her iki partinin genel merkezleri el koydu. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin talimatıyla Erhan Usta disipline sevk edildi, MHP İl Başkanı Taner Tekin ise görevden alındı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Samsun İl Başkanı Karaduman’ın Cumhur İttifakı’nın prensiplerine uygun olmayan açıklamaları nedeniyle görevden alındığını açıkladı.

KARADUMAN: İTTİFAKA İHTİYACIMIZ YOK

AK Parti ile MHP arasında her geçen gün uzayan ve İlkadım ilçesinde kimin aday çıkaracağına kilitlenen Cumhur ittifakı görüşmeleri, MHP Milletvekili Erhan Usta, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ile MHP İl Başkanı Taner Tekin'in başını yedi. AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman'ın bir internet sitesinde katıldığı söyleşide, ittifak görüşmelerinde MHP'nin kendilerinden 10 ilçe istediğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, "MHP'nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce hatırladığım kadarıyla 5 ilçe yönettiler. Samsun'da ittifak yapmamıza gerek yok. 17 ilçenin tamamında güçlüyüz. Hatta Asarcık'ı da alacak güçteyiz" sözleriyle su yüzüne çıktı.

USTA: İTTİFAK OLMAZSA OLMAZIMIZ DEĞİL

Ardından MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta bir açıklama yaparak, "Samsun'da ittifak olmazsa olmazımız değil. Jest ile rest arasında tek harf farkı var. Kamuoyu anketlerine baksınlar. İlkadım'da kim önde. İlkadım bizim kırmızı çizgimiz" diyerek, ittifakın Samsun ayağındaki gerginliği iyice ortaya koyan açıklamalar yaptı.

TEKİN ANKARA’YA ÇAĞRILDI

Kamuoyunun gündemine gelen bu ayrışmaya önce MHP Genel Merkezi el koydu. Öteden beri MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta ile birlikte hareket ederek, Samsun'da özellikle İlkadım'ın AK Parti'ye verilmemesi yönünde mücadele eden MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin önceki gün Ankara'ya çağrıldı. MHP Teşkilat Başkanı Semih Yalçın, Taner Tekin'e görevden alındığını tebliğ etti.

USTA DİSİPLİNE GÖNDERİLDİ, TEKİN GÖREVDEN ALINDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın daha sonra yazılı bir açıklama yaparak, "Cumhur İttifakı ruhuna aykırı faaliyetlerinden dolayı Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı görevden alınmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın da Merkez Disiplin Kurulu'na sevki hususunda gerekli çalışmalar başlatılmıştır" dedi.

TANER TEKİN BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Görevden alınan Taner Tekin dün akşam saatlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Genel Merkez'de yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Tekin, Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Değerli Samsunlu hemşehrilerim, yol yürümekten her zaman gurur duyduğum ülküdaşlarım; Yaklaşık 3 yıldır Genel Başkanımız Devlet Bahçeli beyin takdiriyle yürümekte olduğum Samsun İl Başkanlığı görevim, bugün itibariyle, Sayın Devlet Bahçeli beyin talimatlarıyla son bulmuştur. Herkesin bilmesini isterim ki ömrümü adadığım Türk milliyetçiliği ve Türk İslam ülküsü davama hizmet etme kararlılığım bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da devam etmektedir. Şahsıma güvenerek İl Başkanlığı gibi kutsal ve şerefli bir görevi bizlere emanet eden Türk dünyasının ve milliyetçi ülkücü hareketin bilge lideri Genel Başkanım Sayın Devlet Bahçeli Bey'e teşekkürlerimi sunar; ömrüm vefa ettiği sürece son nefesime kadar almış olduğu her kararı sorgulamaksızın emrinde olduğumu dost düşman herkesin bilmesini isterim. Görevimiz boyunca bizlere desteklerini esirgemeyen tüm genel başkan yardımcılarıma, MYK üyelerime, il yöneticilerime, ilçe başkanlarıma, ülküdaşlarıma ve her biri birbirinden değerli hemşehrilerime bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla" mesajını paylaştı.

CEMAL ENGİNYURT KARADUMAN’I HEDEF ALDI

Bu arada MHP'de, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman'ı hedef alan açıklamalar da dikkatlerden kaçmadı. MHP Milletvekili Cemal Enginyurt Usta’nın disipline verildiği Taner Tekin’in de görevden alındığının duyurulmasının ardından sosyal medya hesabı twitterde, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman'ı hedef alarak, “AK Parti Samsun İl Başkanı derhal görevden alınmalı” dedi.

GÖREVDEN ALINMASINI İSTEDİ

Cemal Enginyurt’un mesajlarında, "AK Parti Samsun İl Başkanı ‘MHP’nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim, MHP’nin alacağı tek bir ilçe yok, hepsini biz alırız’ demiş. Cumhur İttifakını anlamayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemeyen bu ve bunun benzeri tiplere gülmeyiz, sadece acırız. Hele günü gelsin" ve "AK Parti Samsun İl Başkanı derhal görevden alınmalı. Cumhur ittifakının güçlü destekçisi, karşılıksız Ülke sevdasıyla dolu MHP’nin, Samsun da güçsüz olduğunu söylemek, en hafifiyle siyasi nezaketsizliktir. Hiç kimse MHP ve Ülkücüleri hafife alamaz, almamalı. İnşallah gereği yapılır” görüşlerini dile getirdi.

USTA TWİTTER’DEN BOMBALADI

Dün oldukça hareketli geçen ve Türkiye gündemine oturan bu gelişmelerin hemen ardından Bahçeli’nin talimatıyla disipline sevk edilen Erhan Usta Twitter hesabından, Hakan Karaduman’ı hedef alan açıklamalar yaptı. Usta, "Milliyetçi-Ülkücü Hareketin hakkını savundum! Kesilir belki, ama çekmeye gelmez boynum" dedi.

KİMSE MHP’Yİ AŞAĞILAYAMAZ

Erhan Usta sosyal medya hesabı twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, "Kimse MHP’yi aşağılayacak, MHP ile dalga geçecek kudrette değildir! Milliyetçi-Ülkücü Hareketi, kimseye ezdirecek değiliz! Samsun’da Milliyetçi-Ülkücü Hareketin hakkını savundum! Kesilir belki, ama çekmeye gelmez boynum!" mesajını da paylaştı. Karaduman'ın bir internet sitesinde yaptığı röportajı yayınlayan Erhan Usta, "Samsun’da ittifakı dinamitleyen, “AK Parti olarak, ittifaka ihtiyacı olan bir il değiliz” diyen değil midir?" notunu düştü.  Erhan Usta twetterdaki açıklamaları bununla da kalmadı. "Demek ki bunlar, görülmemekte ve bilmemektedir!" diyen Usta, "MHP'ye olan bu teveccüh neden aşağılanmakta ve alaycı bir şekilde davranılmaktadır! Samsun’da ittifakı zedeleyen "Buna, ancak gülerim…" diyen AKP İl Başkanı değil midir? 24 Haziran 2018 sonuçları ve sıkıntılı ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda, Samsun’da MHP, Üç Hilal altında bu seçimlere girse, tarihi başarı yakalayacaktır! Ekonominin gidişatı da seçim sonuçları üzerinde çok etkilidir. 2009 kriz yılında bile 87,4 olan Ekonomik Güven Endeksinin 2018 yılı Aralık ayında 75,2’e düştüğü, ekonominin kötüleştiği düşünülürse, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, MHP avantajlı, AKP dezavantajlıdır. 2009 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen yerel seçim sonuçlarına göre, MHP’nin Samsun’da almış olduğu oy oranı, büyükşehirde Türkiye Genelinin yaklaşık 8 puan üstünde, ilçelerdeyse Türkiye Genelinin yaklaşık 13 puan üstünde gerçekleşmiştir” diyerek paylaşımlarını sürdürdü.

KARADUMAN DA GÖREVDEN ALINDI

MHP’de yaşanan bu gelişmelerin ardından gözler bu kez AK Parti Genel Merkezi’ne, Hakan Karaduman’ın görevden alınıp alınmayacağına çevrildi. Akşam saatlerinde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman’ın, “Cumhur İttifakının prensiplerine uygun olmayan açıklamaları sebebiyle açığa alındığını duyurdu.  Çelik, Hakan Karaduman’dan boşalan Samsun İl Başkanlığına da, İl Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Aksu’nun görevlendirildiğini açıkladı.

İLKADIM AK PARTİ’YE Mİ VERİLECEK?

Cumhur İttifakı'nda adeta deprem etkisi yaratan Samsun krizinin bu aşamadan sonra nasıl bir sürece gireceği ise merak konusu oldu. MHP'nin öteden beri ittifak kapsamında aday çıkarmayı istediği İlkadım ilçesinin bu gelişmeler üzerine, AK Parti'ye bırakılacağı iddiaları ortaya atıldı. AK Parti ile MHP arasındaki Samsun'da yapılacak ittifak görüşmeleri uzun bir süredir devam ediyordu. MHP İlkadım'da en az 7 ilçenin kendisine bırakılması talebinde bulunuyor, özellikle İlkadım ilçesinde MHP adayının desteklenmesini istiyordu. AK Parti Genel Merkezi de kendi seçmeninin de ağırlıkta olduğu İlkadım’ı MHP’ye bırakmak istemiyordu. MHP’nin Samsun Büyükşehir’de ise, AK Parti’nin adayı Mustafa Demir’i destekleyeceği ve aday çıkarmayacağı kesinleşmişti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER