Cumhur ittifakı 'fındık'ta çöktü!

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın, fındık üreticilerinin yaşadığı sorunların tespit edilmesi için verdiği araştırma önergesi, AK Parti'nin oyları ile reddedildi

Cumhur ittifakı 'fındık'ta çöktü!

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın fındık üreticilerinin yaşadığı sorunların tespit edilmesi için mecliste verdiği araştırma önergesine CHP, HDP ve İYİ Parti'den destek gelirken, önerge AK Parti'nin oyları ile reddedildi.

USTA TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Erhan Usta, TBMM'de fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla araştırma önergesi verdi.  Erhan Usta'nın verdiği öneriye üç muhalefet partisinden de destek geldi. AK Parti ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM'de olmayınca Erhan Usta'nın fındık üreticileri için verdiği araştırma önergesi AK Parti'nin oylarıyla reddedildi.

KÖKTAŞ’I CEP TELEFONLARINA KAYDETTİLER

Öte yandan Erhan Usta'nın fındık üreticileri ile ilgili verdiği önerinin oylaması sırasında da mecliste tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi. Oylama sırasında AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ın da önergeye red yönde oy kullanması, bazı milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılanırken, cep telefonları ile de oylama sırasında anbean kaydedildi.

USTA: FINDIKTA YAPISAL SORUNLAR VAR

Önerge sahibi MHP'li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek, "Dünya üretiminin yüzde 70'ini yapıyoruz. Dünya ihracatının yüzde 75'i Türkiye'de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO'nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor" dedi.

ÇELTİK ÜRETİCİLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Öte yandan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, enflasyonla mücadele bahanesiyle çeltik üreticilerine yaşatılan sorunlar, ithalat ve karaborsa tuzağı konularını gündeme taşıdı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER