ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA!

SAMOSD üyeleri toplanarak çocuk istismarına yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi. Açtıkları pankartla istismarın karşısında olduklarını belirten üyeler, en caydırıcı cezaların verilmesini istediler

ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA!

Samsun Otomobil Severler Dayanışma Kulübü (SAMOSD), çocuk istismarına sessiz kalmadı. Son günlerde meydana gelen çocuk istismarlarının ülkü gündemine oturmasının ardından SAMOSD üyeleri, dün bir araya gelerek tepki gösterdiler. SAMOSD Başkanı Anıl Ahmet Yiğit, “Daha öncelerinde de aynı olaylar karşı karşıya kaldığımız fakat son zamanlar teknolojinin de yardımlarıyla daha fazla gün yüzüne çıkan ‘çocuk istismarı’ olaylarına bir nebzede biz Samsun Otomobil Sevenler Dayanışma Kulübü olarak şiddetle tepki gösteriyoruz” dedi.

OLUMSUZ ETKİLİYOR

Çocuk istismarının çocuğun fiziksel ya da psikolojik gelişimini olumsuz olarak etkilediğini söyleyen Başkan Anıl Ahmet Yiğit, “Maalesef ki ülkemizde son zamanlarda gittikçe artmakta olan ve git gide toplumsal bir erozyona sebep olmaktadır. Eskiden yolda, otobüste, parkta gördüğümüz çocukları kendi evlatlarımız gibi severken şimdi ise onlara bakıp gülmeye bile korkar hale geldiğimizi üzülerek dile getirmek istiyorum. Bizler çocuk yaşta tahta geçen Fatihlerin, savaşlarda özellikle kadın ve çocuklara her durumda zarar vermeyen aksine devşirme çocuk yetiştiren Osmanlının, çocukları omuzlarında gezdiren peygamberin evlatlarıyız. Toplumun oluşumunda gelişiminde ve geleceğinde bizzat yer alan çocuklara tüm ceddimizle gerektiği değeri vermekte ve bizlere de bunu bir kültür mirası olarak bırakmaktadırlar” diye konuştu.

DERİNDEN ÜZÜYOR

Çocukların bedenlerinin değil isimlerinin bile bu tarz olaylarla geçmesinin kendilerini derinden üzdüğünü söyleyen Başkan Yiğit, “En son yaşanan 5 yaşındaki yavrucağımıza yapılan cinsel istismar artık bıçağı kemiğe dayamayı geçmiş, bilakis yüreklerimize saplamıştır. Tabi ki bu durum kendi kendine gelişen değil maalesef ki önce istismarcı yetiştiren bilinçsiz anne ve baba, aile ve daha sonra eğitim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Çözüm olarak ise önce ailelere cinsel istismar eğitimleri verilmesi ve sonra çocuk yaşta ailede başlayan daha sonra okulda olmak üzere her çocuğun bu tarz durumlarla karşılaştığında ne tür savunma göstermesi gerektiğini öğretmenin uygun olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER