Çiçekler anneler için

Çoğu özel günde ilk tercihlerden biri olan çiçekler anneleri sevindirmek üzere yola çıktı. Bu sene siparişlerin çok büyük kısmını online üzerinden alan sektör temsilcileri, gelecek talebi öngörerek, hazırlıklarını çoktan tamamladı.

Çiçekler anneler için

Koronavirüs sürecine denk gelmesi nedeniyle bu sene çoğunlukla uzaktan kutlanacak Anneler Günü için en fazla yoğunluk yaşayan sektörlerden, çiçekçilik sektöründe hareketlilik sürüyor. Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için yoğun şekilde çalışan şirketlerden bazıları, çiçek alacak sevdiği olmayan tüketicilerin hassasiyetini göz önünde bulundurarak Duyarlı Pazarlama Hareketi'ni başlattı, bu hassasiyet tüketicilerden alkış aldı.

Bu sene pandemi sürecine denk gelen Anneler Günü'nde tüketiciler, uygulanan önlemler çerçevesinde yüz yüze iletişimin kısıtlı olması nedeniyle hediyelerini internetten göndermeyi tercih etti.

Çoğu özel günde ilk tercihlerden biri olan çiçekler anneleri sevindirmek üzere yola çıktı. Bu sene siparişlerin çok büyük kısmını online üzerinden alan sektör temsilcileri, gelecek talebi öngörerek, hazırlıklarını çoktan tamamladı.

Türkiye Çiçekçiler Birliği (TÇB) Çiçek Filosu Başkanı İsmail Başaran yaptığı açıklamada, Anneler Günü'nde tüketiciler için en önemli hediyelerden birinin çiçek olduğunu belirterek, talebin de bu yönde şekillendiğini söyledi.

Tüketicilerin, perakende ve çevrim içi pazarda bu tip özel günlerdeki ortalama sepet tutarının 80 TL ile 120 TL arasında olduğunu bildiren Başaran, şunları söyledi: "Gönderim yapılacak bölgeye, bölgenin koşullarına göre sepet ortalamaları farklılıklar göstermektedir. Bu durum tamamen kişilerin bütçelerine göre değişebiliyor. Bu sene de orkide ve rengarenk kır çiçekleri annelerimiz için en çok seçilen ürünlerden. Ayrıca menekşeler, pembe ve tonlarındaki güller ile lilyumlar da her dönemin en çok tercih edilen ürünleri olmaktadır. Annelere özel aranjman türü ve özel hediyelerle hazırlanmış konsept çiçekler de tercih ediliyor.

Bu sene pandemi etkisiyle alışveriş seçimleri daha çok çevrim içi pazarda gerçekleşmekle birlikte, pandemi sürecinin annelerimizle görüşme fırsatını engellemesi de elden bir buket çiçek verilmesinden ziyade bir demet çiçek gönderilmesi değişikliğini gözle görülür ölçüde arttırmıştır. İnsanlar bu sene daha çok internet üzerinden çiçek göndermeyi tercih ediyor. Pandemi süreci bu anlamda internet mağazalarında hareketlenmeye neden oldu ve olmaya da devam edecek."

"Sektör kutlamaları 8 ve 10 Mayıs olmak üzere iki farklı tarihe taşımak zorunda kaldı"
Her sene mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü'nün bu seneki olağanüstü koşullardan dolayı kısmen sekteye uğradığını anımsatan Başaran, hafta sonlarında sokağa çıkış yasaklarının uygulanması, 65 yaş üzeri vatandaşların dışarı çıkma yasağının bulunması gibi nedenlerden dolayı, çiçekçilik sektörünün Anneler Günü kutlamalarını 8 ve 10 Mayıs olmak üzere iki farklı tarihe taşımak zorunda kaldığından bahsetti.efliyoruz."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER