Çiçek: Ordudaki Fethullahçılar Darbe Yapamaz

Emekli albay CHP İstanbul milletvekili Dursun Çiçek TSK içindeki FETÖ'cülerin gücünü tanımladı.

Çiçek: Ordudaki Fethullahçılar Darbe Yapamaz

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan emekli albay CHP İstanbul milletvekili Dursun Çiçek'le yaptığı röportajda "Fethullahçılar TSK'da darbe yapabilir mi?" sorusuna Çiçek "Asla" yanıtını verdi. Çiçek FETÖ'cülerin TSK içinde yüzde 10 civarında olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir süre önce yaptığınız açıklamada “Genelkurmay’da yüzde 10 Cemaatçi var” dediniz. Bunu neye dayanarak söylediniz?

DURSUN ÇİÇEK: Ben 7 yıl Genelkurmay Psikolojik Harekât’ta görev yaptım. 7 yıl da Deniz Kuvvetleri Karargâhı’nda görev yaptım. Bize akan bilgiler ve tespitlerimiz bunu gösteriyor.

TSK'YI ELE GEÇİRMEK UZUN SÜRE ALACAKTI

Daha çok hangi rütbedeler Cemaatçiler?

DURSUN ÇİÇEK: Özellikle son 10 yıl içinde yapılandıkları için üst rütbelerden ziyade daha küçük rütbedeler. Cemaat, Emniyet’i ele geçirdi ama Silahlı Kuvvetleri ele geçirmenin çok uzun bir süreç gerektirdiğini bildiği için operasyon yapmayı tercih etti.

DELİL ŞARTI OLUŞTUĞU ZAMAN İLİŞİĞİ KESİLİR

Kimdir bu Cemaatçi subaylar? İsimleri belli mi?

DURSUN ÇİÇEK: Şu anda temel sıkıntı bu. Haklarında delil bulunamıyor. En son görevden alınan birkaç kişi oldu, demek ki haklarındaki deliller olgunlaştı. Bir de şu var: Silahlı Kuvvetler şu anda çok meşgul. Terörle mücadele ediyor. Geçmişte herkes birbirini “Ergenekoncu” diye damgalıyordu, şimdi “Cemaatçi” diye damgalıyor. Silahlı Kuvvetler içinde böyle bir çatışmanın yaratılması, terörle mücadeleyi zafiyete uğratır. Buna dikkat ediliyor ve somut deliller aranıyor.

FETÖ'CÜLER DARBE YAPABİLİR Mİ?

Genelkurmay’daki bu yüzde 10’luk yapı, darbe yapabilir mi?

DURSUN ÇİÇEK: Ben buna güler geçerim. Böyle bir tehdit algılamıyorum. Fethullahçılar zaten şu anda Fethullahçı olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER