CHP’den santral için önerge

Çarşamba Ovası’na yapılması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, santralle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eksik ve yanlış bilgilendirildiğini, 9 Ekim toplantısında önerge vereceklerini açıkladı

CHP’den santral için önerge

İl Başkanı Mehmet Kundak CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Atila Tekcan, Hasan İpek ve Emre Taha Özyar ile birlikte il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Mehmet Kundak, Meclis’e getirilen dosyada santral ile ilgili olarak eksik bilgilerin olduğunu, diğer bilgileri şirketin sunum dosyasından aldıklarını söyledi

KAMUOYUNUN BİLGİSİ DIŞINDA…

Kundak, "Çarşamba Ovası’nın tam ortasında, Eğercili Mahallesi sınırları içerisinde toplam 181 dönümlük tarım arazisi üzerinde, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Üretim Tic. A.Ş. tarafından günde 630 ton orman ve tarımsal atık yakarak elektrik elde edilecek biyokütle enerji santralinin arazi temininden kurulumuna kadar izlenen süreçlerin tümü kamuoyunun bilgisi dışında yürütülmüştür. 2018 yılı son çeyreğinden itibaren Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planı değişikliklerinin yapılması çalışmalarının başlatıldığı, 2019 mart ayı içerisinde yerel seçimlerin hemen öncesinde tüm izinlerin alındığı ve son olarak da 27 Mart 2019 tarihinde şirket tarafından arazi satın alma işlemlerinin tamamlandığı ancak bu süreçlerin hiçbir şekilde kamuoyu ile paylaşılmadığı görülmektedir” dedi.

EKSİK VE YANILTICI BİLGİ VERİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine eksik ve yanıltıcı bilgiler verilerek kararın geçirildiğini ileri süren Kundak, “Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra 9 Temmuz 2019 tarihinde çevre düzeni planı ve imar değişikliği işlemlerine ilişkin Samsun Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine eksik ve yanıltıcı bilgiler sunularak plan değişiklikleri onaylanmıştır. Son olarak da Valiliğimiz tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilerek, ilgili şirket tarafından hazırlatılan proje tanım dosyası Çevre İl Müdürlüğü internet sayfasında sessiz sedasız yayınlanmıştır. Çarşamba Ovası Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal SİT alanı niteliğinde olmasına rağmen günde 630 ton tarımsal-ormansal yakıtın yakılarak, günde 38 ton külün oluşacağı, bacasından günlük 14,4 kg kül salımı olacağı, yılda 230 bin ton tarımsal atığın depolanacağı, bu atıklarda ovaya haşerat yayılma riskinin oluşacağı, bu atıkların büyük makineler ile kıyılacağı yöre halkına anlatılmamış, konu hakkındaki uzman meslek odalarından görüş alınmamıştır" diye konuştu.

 KÜLÜ, TOZU DUMANI ÇARŞAMBALILARA

Yatırımcı şirketin Çarşamba Ovası'nın ortasında günde 630 ton yakıt yakmasının önündeki tüm yasal engellerin tek tek kaldırıldığını ifade eden Mehmet Kundak, “Görünen odur ki, 2014 yılına kadar Türkiye fındık ticaretinin ve tarımının en büyük şirketi bu piyasadan çıkartılmış, tarımsal atıkları yakarak elektrik elde eden ve bu elektriği de piyasa fiyatının çok üzerinde yüzde 100 alım garantisi ile devlete satan bir şirkete dönüşmüştür. Kısacası fındığın içi ve katma değeri İtalyanlara, kabuğundan üretilen elektrik parası kayrılmış şirkete; ne yazık ki tozu, külü ve dumanı ise Çarşamba Ovası’nda yaşayan halkımıza düşmüştür. Bizler halkın gerçekleri öğrenmesi ve bu yanlıştan biran önce dönülmesi için gereken çabayı gösterecek, her türlü yasal ve demokratik haklarımızı kullanarak Çarşamba Ovası’nın perişan edilmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 15 GÜN SONRA BAKANLIK SİTESİNE KONULDU

Gazetecilerin, “Hiç tartışılmadan nasıl geçiyor meclisten? Alınan bilgilere göre bu detaylar hiç görüşemeden kabul edilmiş?’ sorusu üzerine de CHP Büyükşehir Meclis Grup Başkanı Atila Tekcan, “ Detaylar yok. Yalnızca burada bir biyokütle enerji tesisi kullanım alanı oluşturulması ile ilgili teknik bilgiler meclisten çıktıktan 15 gün sonra bakanlık sitesinde düşünüldü. Yani bu 204 sayfalık olan santral dosyası maalesef meclise sunulmadı. Bununla ilgili olarak ayın 9’unda diğer parti grupları ile beraber gerekli önergemizi vereceğiz” dedi.

Kaynak: KARADENİZHAYAT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER