CHP’den saldırıya sert tepki

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak ve çok sayıda vatandaş, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya sert tepki gösterdi. Kundak, saldırının son derece organize bir eylem olduğunu belirterek, “Bu hain saldırı ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır" dedi.

CHP’den saldırıya sert tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara'nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde yapılan yumruklu saldırı ve linç girişimine Samsun'da da tepki yağdı. Samsun'da Atatürk Anıtı önünde, CHP'nin düzenlediği kitlesel basın açıklamasına İYİ Parti ve Sadet Partisi'nin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendika da destek verdi. Basın açıklamasına İYİ Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Alper Naz ile Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu da katıldı.  

‘SON DERECE ORGANİZE BİR EYLEM’

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, saldırının aynı zamanda şehidin ve onun ailesine yapılan bir saygısızlık olduğunu söyledi. Saldırının sıradan bir protesto olmadığını ifade eden Kundak, saldırının azmettiricilerinin de belli olduğunu iddia etti. Kundak, "Adına gazete denen birtakım paçavralarla kimler CHP'yi ve CHP'lileri hedef gösterdiyse; birtakım operasyon kanallarında kimler sayın genel başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa, CHP'lierin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse bu saldırının altyapısını hazırlayanlar onlardır" diye konuştu.

SÜLEYMAN SOYLU’YA İSTİFA ÇAĞRISI

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiricilerin derhal yargı önüne çıkarılması gerektiğini de vurgulayan Mehmet Kundak, "Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru var. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri belidir. Bu güvenlik zaafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gerekli işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir" çağrısı yaptı.

Protesto eylemine katılanlar sık sık 'Susma sustukça sıra gelecek", "Faşizme karşı omuz omuza' sloganları atarken, Halkevleri üyeleri de protesto eylemi sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu öi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı istifaya davet eden dövizler taşıdılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER