CHP: Darbeciler Hesap Vermeli Dedi!..

Türkiye'yi sarsan darbe girişimiyle ilgili CHP Parti Meclisi ve TBMM Grubu tarafından yapılan açıklamada "Darbeciler hesap vermeli, demokrasi güçlendirilmeli" ifadeleri kullanıldı

CHP: Darbeciler Hesap Vermeli Dedi!..

CHP Parti Meclisi ve TBMM Grubu, darbe girişimiyle ilgili olarak ortak açıklama yaptı. Açıklamada, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi. " Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini lanetliyoruz" denilen açıklamada, her türlü darbe ve kalkışmaya karşı halkın demokratik direnme hakkının kutsal olduğu vurgulandı.

"DARBEYE KARŞI DİRENME HAKKININ ÖRNEĞİ VERİLMİŞTİR"

Yapılan açıklamada, "Parlamenter demokrasinin yarattığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız, darbeye karşı direnme hakkının bir örneğini vermiştir. Bu bağlamda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asker sivil ayrımı yapmaksızın her türlü darbe girişimine ve vesayete şiddetle karşı olduğumuzu ifade ederiz" denildi.

SİYASİ PARTİLERE ÖZELEŞTİRİ ÇAĞRISI

Benzeri olaylarla karşılaşılmaması için siyasi partilerin özeleştiri yapmasının zorunluluk olduğu belirtilen açıklamada, "Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir" ifadeleri kullanıldı.

"DARBECİLER HESAP VERMELİ"

Darbecilerin, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermesi gerektiği belirtilen açıklamada, " Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün siyasi partilere açık çağrımızdır: Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER