CERN'deki Encinsel Temalı Afiş Ortalığı Karıştırdı

Atomaltı parçacıklarla ilgili en muazzam fizik deneylerinin yapıldığı CERN'de homofobik kriz yaşanıyor. Eşcinsel çalışanlar için panoya asılan afiş parçalanınca, ortalık parçacık fiziği dünyası kadar karıştı.

CERN'deki Encinsel Temalı Afiş Ortalığı Karıştırdı

TÜM DÜNYADA YANKI BULDU

İsvİçre'nin  Cenevre kenti yakınlarında bulunan parçacık fiziği laboratuvarı CERN'de eşcinsel bilim insanlarının ayrımcılıkla karşı karşıya kaldığı iddiaları tüm dünyada büyük yankı buldu.

Kurumda çalışan eşcinsel bilim insanı ya da çalışanların haklarını korumak için kurulan derneğin astığı afişlerin parçalandığı iddia edildi. İngiliz Sunday  Timesgazetesi, CERN'de çalışan kimi eşcinsel bilim insanlarının aynı kurumda görev yapan meslektaşlarından nefret dolu e-postalar aldığını da belirtti.

ALMANCA 'DOMUZ' YAZDILAR

Şimdiye dek CERN'de faaliyet gösteren LGBT derneğine ait bir posteri parçalarken güvenlik kamerasına yakalanan bir araştırmacının disiplin cezası aldığı, ancak eşcinsellere karşı gerçekleştirilen nefret eylemlerine birçok bilim insanının daha destek verdiğine inanıldığı açıklandı.

CERN LGBT derneğinden bilim insanları duvarlara astıkları bir posterin üzerine Almanca 'domuz' kelimesi karalandığını ve bir başka posterin üzerine de erkeklerin diğer erkeklerle cinsel ilişkiye girmesinin doğaya karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirten  İncil'den bir sözün yazıldığını açıkladılar.

NEFRET KAMPANYASI

CERN'deki LGBT derneğini 2010 yılında kuran İngiliz fizikçi Aidan Randle-Conde, Sunday  Times'a yaptığı açıklamada, "Posterlerimizin bu şekilde saldırıya uğraması kabul edilemez bir nefret ve tahammülsüzlük kampanyasının varlığının göstergesi" dedi. CERN yetkilileri ise "Yaşananlar kesinlikle kabul edilemez. Bu saygısızca davranışlardan sorumlu olduğunu tespit ettiğimiz en az bir kişi hakkında disiplin işlemleri başlattık. Cern'de homofobik davranışlar hoş görülmüyor ve hoş görülmeyecek." dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER