Cerattepe'de Bilirkişi İncelemesi Tamamlandı

Rize İdare Mahkemesi bilirkişi heyeti, ÇED iptal davası kapsamında, Cerattepe maden sahasındaki incelemesini tamamlandı.

Cerattepe'de Bilirkişi İncelemesi Tamamlandı

Rize İdare Mahkemesi bilirkişi heyeti, Yeşil  Artvin Derneği öncülüğünde 751 gerçek ve tüzel kişinin müdahil olduğu 61 avukatın öncülüğündeki ÇED iptal davası kapsamında, Cerattepe maden sahasındaki incelemesini tamamlandı.

5 SAATLİK İNCELEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öğle saatlerinde madenin yapılacağı alana giden heyet, yaklaşık beş saatlik inceleme gerçekleştirdi. Bölgeye giden yaklaşık 40 avukat, üniversitelerden öğretim görevlileri ve sivil toplum temsilcileri bilirkişi heyetine eşlik ederek bilgi verdi. Heyet, incelemelerinin ardından bölgeden ayrıldı.
Heyetin incelemelerinin uzun sürmesi nedeniyle Kafkasör bölgesinde bekleyen grup, yağmur nedeniyle il merkezine giderek  Artvin şehir merkezi meydanında toplandı.

SAĞDUYULU ŞEKİLDE HAREKET EDEN VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Yeşil  Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, burada yaptığı açıklamada, 2015 yılı Temmuz ayında açtıkları 2. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun iptali davasının bilirkişi incelemesinin gerçekleştiğini belirtti. Karahan, sabah saatlerinde kent merkezinden 11 kilometre uzaktaki Kafkasör mevkisinde ellerindeki pankart ve dövizlerle bilirkişi heyetini bekleyen, sağduyulu şekilde hareket eden vatandaşlara teşekkür etti.

"ÇOK İNANILMAZ BİR KEŞİF YAPILDI"

Bilirkişi incelemesinin olumlu sonuçlanmasını istediklerini, hukuka ve adalete güvenmek istediklerini söyleyen Karahan, "Bugün hukukçuların anlattıklarından sonra başka bir karar çıkarsa, başka anlam taşır. Çok inanılmaz bir keşif yapıldı. Hocalarımız ve avukatlarımız son derece etkin bir anlatımda bulundu" dedi.
Karahan, yapılan açıklamaların ardından bilirkişi kararını açıklayıncaya kadar her gece gerçekleştirdikleri tencere tava eylemine de ara verdiklerini sözlerine ekledi.

"KARARIN ÇIKMASI 2-3 AYI BULABİLİR"

Yeşil  Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın ise beş saate yakın bir keşif yapıldığını, kararın çıkmasının ise 2-3 ayı bulabileceğini ifade etti.
Bilirkişi heyetinin bölgede verimli bir inceleme yaptığını, çok iyi bir anlatım gerçekleştirdiklerini kaydeden Kalın, "Esasen bir şey anlatmaya bile gerek yok. Dönüp doğaya bakmanız bile yeterli Cerattepe'de, Kafkasör'de. Biz yine de elimizden geldiği kadar anlatmaya çalıştık. Söylenecek çok fazla bir şey yok. Mahkemelerin görevi adaletin gerçekleşmesine hizmet etmektir. Maddi gerçekliği tespit edip adalete, hakka hukuka uygun karar vermektir. Bugün  Artvin halkı mahkemelerden adil bir karar bekliyor" diye konuştu.

CHP  Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da toplantıya katılarak açıklamaları izledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER