Cennete 3,5 kilometrelik doğal macera yolu

UNESCO Dünya Mirası Listesi adayı Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’ne, 3,5 kilometrelik ahşap olan ve zaman zaman doğal zemine inen yürüyüş yolu yapıldı. Yol, delta içerisinde geziye çıkanları, adeta bir maceraya götürüyor

Cennete 3,5 kilometrelik  doğal macera yolu

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve adaylığı 30 Haziran-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Azerbaycan’da gerçekleştirilecek UNESCO 43. Genel Konferansı’nda karara bağlanacak Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’ne yapılan 3,5 kilometre uzunluğundaki ahşap yol, görenleri büyülüyor.

ZİYARETÇİLERDEN TAM NOT ALIYOR

Delta girişindeki Jandarma Kontrol Noktasından başlayarak delta sulak alan içerisinde sazlıkların arasında devam eden 3,5 kilometre uzunluğundaki ahşap ve doğal yol, Kuş Cenneti’ni gezmeye gelenlere rehberlik ediyor. Her yıl 10 binlerce yerli ve yabancı turistin gelerek ziyaret ettiği bölgeye inşa edilen yol, tam not alıyor.

ALBAYRAK: MASALSI BİR HAVASI VAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zennube Albayrak, “3,5 kilometre uzunluğundaki doğal yolumuz tamamlandı. Kuş Cenneti’mizin içerisinde seyreden bu yol, ziyaretçilerimizi adeta büyülüyor. Tamamen doğal olarak inşa ettiğimiz yol, delta bölgesi ile bir bütünlük gösteriyor. Ahşap ve doğaya uyumlu olan yolumuz, belirli yerlerde doğal zemine iniyor. Bu yolda yürüyenler, hem deltanın doğal havası, kuş ve kurbağa sesleri gibi doğal yaşamın ambiyansı içerisinde adeta kayboluyor. Doğallığına hassasiyet gösterdiğimiz yolumuz, burada yürüyen ziyaretçilerimizi Nilüfer çiçeklerinin oluşturduğu tarladan geçiriyor. Hem spor yaparak yürüdükleri yolun kilometresini ölçme hem de orman içerisinde gibi hissetmesine vesile olan yolumuz, masalsı bir maceranın içerisinde yürüyen ziyaretçilerimizden tam not alıyor. Olumlu tepkiler, bizi memnun ediyor” diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER